A A+ A++

Rok 2019 obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych. Nie zabrakło koncertów, nowych sztuk teatralnych, jak również wyjątkowych jubileuszowych imprez i nagród przyznanych instytucjom kultury.

Mijający rok rozpoczął się premierą “Widnokręgu” Wiesława Myśliwskiego w adaptacji Radosława Paczochy i reżyserii Michała Kotańskiego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl został wystawiony dokładnie w 140 rocznicę powstania kieleckiego teatru. Z tej okazji wydana została również dwutomowa publikacja przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z historii kieleckiej sceny.

Muzeum Narodowe w Kielcach wzbogaciło się o dwa nowe obrazy – “Wenecję” Henryka Sienkiewicza oraz “Pejzaż z rzeką” Józefa Szermentowskiego. Zakup został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne.

W minionym roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach obchodziła jubileusz 110-lecia swojego istnienia. Placówka wraz z kilkunastoma instytucjami organizowała też obchody roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w ramach którego odbywały się zajęcia edukacyjne, konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy, wykłady i wycieczka autokarowa śladami pisarza.

Swoje jubileusze świętowały także Teatr TeTaTeT – pierwszą rocznicę istnienia, oraz Teatr Plastyczny SEN przy WDK, który zrzesza osoby głuche – piątą rocznicę.

To był również wyjątkowy rok dla Kieleckiego Teatru Tańca, który otrzymał doroczną nagrodę “Terpsychora” 2019 za wybitne zasługi dla polskiego tańca scenicznego. Statuetka została wręczona podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, która odbyła się w Warszawie.

Sukcesy nie ominęły także Teatru Lalki i Aktora “Kubuś”, który otrzymał dwie nagrody główne podczas 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a następnie pięć nagród na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, gdzie ekipa teatralna prezentowała spektakl “Pod adresem marzeń”.

Również w tym roku Kino Fenomen działające przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zostało uznane za najlepsze kino w Polsce.

W kończącym się roku nie zabrakło także wydarzeń cyklicznych, takich jak Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra Art, Festiwal Muzyki Tanecznej, Memorial to Miles, Festiwal Filmu i Muzyki, Festiwal Filmowy Nurt i Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPojazdy na minuty coraz bardziej popularne nad Wisłą. Dlaczego warto wspierać ten trend?
Następny artykułOgłoszenie o odwołaniu przetargu