A A+ A++

2020-11-13 14:02

publikacja
2020-11-13 14:02

fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

W III kw. br. osoby między 30. a 40. rokiem życia były najbardziej aktywną grupą wśród kupujących nieruchomości – wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Jak dodano, zakupy dokonywane przez tę grupę stanowią 44 proc. wszystkich transakcji.

“Analizując dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2020 r., widać, że najbardziej aktywną grupą pod względem zakupowym są osoby między 30. a 40. rokiem życia” – czytamy w piątkowym komunikacie firm Metrohouse i Gold Finance.

Z raportu Barometr wynika, że zakupy dokonywane przez tę grupę wiekową stanowiły 44 proc. wszystkich transakcji – to więcej, w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to odsetek wynosił 35 proc.

Według autorów raportu, nabywcy z tej grupy wiekowej są również najbardziej aktywni w sprzedaży. “Tam odpowiedzialni są za 39 proc. transakcji na rynku wtórnym” – czytamy.

Z kolei w grupie wiekowej 40-50 latków, zakupu nieruchomości dokonało 17 proc. Odsetek transakcji w tej grupie jest mniejszy niż w III kw. 2019 r., kiedy było to 26 proc.

Kolejna grupa, to osoby między 20. a 30. rokiem życia. Jak zauważają autorzy Barometru, 14 proc. klientów z tym wieku dokonało zakupów mieszkaniowych, choć statystycznie średnia cena za metr kwadratowy przy zakupie była najwyższa. W analogicznym okresie 2019 r. ta sama grupa wiekowa dokonywała 18 proc. transakcji. Najrzadziej również występują jako strona sprzedająca – transakcje sprzedażowe w tej grupie osiągają 2 proc. wszystkich transakcji rejestrowanych przez agencję Metrohouse.

W grupie 60+ transakcji dokonało 13 proc. osób, jednak ich aktywność wzrosła, biorąc pod uwagę III kw. 2019 r., kiedy to odnotowano 8 proc. transakcji. Wśród tej grupy zarejestrowano zakup najmniejszych lokali.

Z Barometru wynika, że wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu wciąż przeważają cele inwestycyjne.

“Inwestycja rozumiana jest jako zakup mieszkania pod wynajem długo- lub krótkoterminowy, ale też np. nabycie lokalu dla studiujących dzieci. To aż 35 proc. wszystkich transakcji. Statystyki z ubiegłego roku pokazują dokładnie taki sam wynik” – czytamy.

Zaraz po zakupach inwestycyjnych w statystykach pojawia się, tak jak rok wcześniej, zakup pierwszej nieruchomości (25 proc.). Przeprowadzka do większej nieruchomości to również częsty powód (24 proc.), i tu porównując ubiegły rok można dostrzec, że nabywcy częściej kupują coraz większe nieruchomości. W III kw. 2019 r tego typu transakcje stanowiły 13 proc. ogółu.

Według autorów raportu, znacznie rzadziej dokonywane są zakupy nieruchomości z uwagi na przeprowadzkę do innego miasta lub do mniejszej nieruchomości (7 proc.). W ubiegłym roku zmiana lokum na mniejsze stanowiła 4 proc. wszystkich transakcji. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwięto Odzyskania Niepodległości w “Siódemce”
Następny artykułW Japonii zatwierdzono ponowne uruchomienie bloku nr 2 w elektrowni jądrowej Onagawa