W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny zareagował na poranną wypowiedź marszałka Sejmu, która dotyczyła Krystyny Pawłowicz. Jak wskazano w opublikowanym oświadczeniu, organ “przyjął ją z zaniepokojeniem”.
Trybunał Konstytucyjny wydał oświadczenie. Chodzi o wypowiedź Szymona Hołowni
“Marszałek Sejmu zarzucił sędziemu Trybunału Konstytucyjnego popełnienie przestępstwa w związku ze sprawowaniem urzędu podczas rozprawy i w konsekwencji zapowiedział złożenie zawiadomienia do Prokuratora Generalnego. Wypowiedź pana marszałka wprowadza opinię publiczną w błąd i narusza dobre imię Pani Profesor Krystyny Pawłowicz” – czytamy.
W dalszej części oświadczenia stwierdzono, iż Szymon Hołownia publicznie powiedział nieprawdę, “bowiem postanowienie w sprawie nałożenia kary porządkowej za naruszenie powagi i porządku czynności sądowych na posła Pawła Śliza reprezentującego Sejm w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym wydał Trybunał Konstytucyjny w składnie pięciu sędziów, a ogłosiła je jedynie pani profesor Krystyna Pawłowicz, jako przewodnicząca składu orzekającego”.
Jak stwierdzono, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i “podlegają tylko Konstytucji, a bezprawne groźby złożenia nieuzasadnionego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa są karalne”.
Trybunał Konstytucyjny “oczekuje publicznych przeprosin”
“Mandat społeczny marszałka Sejmu nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania obowiązującego w Rzeczypospolitej prawa” – podkreślił TK.
“W tym stanie rzeczy oczekujemy publicznych przeprosin od pana marszałka Hołowni, który świadomie wprowadzając w błąd opinię publiczną, po pierwsze naruszył dobre imię sędziego Trybunału Konstytucyjnego profesor Krystyny Pawłowicz zarzucając jej brak wiedzy i kompetencji” – poinformowano w oświadczeniu.
Trybunał Konstytucyjny uważa również, że Szymon Hołownia “formułując bezpodstawnie zarzut popełnienia przestępstwa, nie wyjaśnił wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych, mimo że posiada wykwalifikowane służby prawne, u których mógł zasięgnąć wiedzy w tym zakresie”.
Przed rozpoczęciem obrad Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że złoży do prokuratora generalnego wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez Krystynę Pawłowicz. Sędzia TK nałożyła grzywnę 3 tys. złotych na posła Polski 2050 Pawła Śliza za opuszczenie sali obrad TK bez zgody przewodniczącego mimo, że jest objęty immunitetem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS