A A+ A++

Wybitny fizyk oraz pierwszy demokratycznie wybrany rektor UMK, prof. Stanisław Dembiński, podczas uroczystości z okazji swoich 90. urodzin odebrał z rąk prezydenta Michała Zaleskiego medal Thorunium.

Prof. dr hab. Stanisław Dembiński jest fizykiem, pierwszym demokratycznie wybranym rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – pełnił tę funkcję w latach 1981-1982, po czym został odwołany ze stanowiska ze względów politycznych. Jego zainteresowania badawcze obejmowały natomiast takie zagadnienia, jak kwantowa teoria pola, kwantowa teoria magnetyzmu, teoria laserów i optyka kwantowa oraz zjawisko chaosu w układach dynamicznych.

Dziewięćdziesiąte urodziny prof. Stanisława Dembińskiego zostały uczczone Kolokwium Fizycznym, zorganizowanym przez  Instytut Fizyki UMK we współpracy z Polskim Towarzystwem Fizycznym Oddział Toruński. Uroczyste spotkanie odbyło się 12 czerwca 2023 r. w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Podczas jubileuszu laudację o prof. Dembińskim w roli fizyka, rektora i senatora wygłosił prof. dr hab. Wiesław Nowak z Instytutu Fizyki UMK. O naukowych przedsięwzięciach jubilata opowiedział dr hab. Piotr Pepłowski, a referat pt. „Voting in the European Council: a mathematical approach” wygłosił prof. dr hab. Karol Życzkowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Życzenia z okazji urodzin oraz podziękowanie za dziesiątki lat poświęcone toruńskiemu uniwersytetowi złożył JM Rektor prof. dr. hab. Andrzej Sokala. – Z szacunkiem i wdzięcznością wspominamy niezwykłą drogę życiową i naukową Pana Profesora, która w większości związana była z naszym uniwersytetem. Pełni uznania myślimy o Pana dorobku naukowym i dydaktycznym oraz nieocenionym wkładzie w rozwój polskiej fizyki. To dzięki Panu nasza uczelnia stała się jednym z najważniejszych ośrodków fizyki kwantowej – mówił JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala.

W uznaniu zasług prof. Stanisława Dembińskiego dla życia społecznego i naukowego Torunia prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o nadaniu jubilatowi Medalu Honorowego „Thorunium”.Na tym medalu wyryto cztery sławne symbole Torunia, w tym planetarny układ kopernikański. To znak bliski i drogi każdemu fizykowi – szczególnie w przeżywanym Roku Mikołaja Kopernika. W kręgu tych szacownych wartości postrzegam całe życie Pana Profesora oraz radosną aurę tegorocznych urodzinmówił prezydent Michał Zaleski, wręczając medal. – Gratulujemy Panu Profesorowi pięknego życiorysu. Dziękujemy za to, że możemy spoglądać na Pana – i to nie tylko we Toruniu – jak na jedną z najważniejszych postaci polskiej społeczności akademickiej i obywatelskiej – dodał prezydent. Do życzeń przyłączył się przewodniczący Rady Miasta Torunia, prof. Marcin Czyżniewski.
Wcześniej, 28 grudnia 2017 r. prof. Stanisław Dembiński otrzymał zaszczytne wyróżnienie – Medal za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze.


Prof. dr hab. Stanisław Tadeusz Dembiński – urodził się 5 lipca 1933 r. w Poznaniu. Do Torunia przyjechał po zakończeniu II wojny światowej, gdy jego ojciec, znany poznański adwokat, włączył się w organizację Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 1956 r. ukończył studia fizyczne na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UMK. Stopień doktora uzyskał w 1961 r., a doktora habilitowanego – w 1968 r. W 1978 r. otrzymał tytuł profesora.

Profesor Dembiński jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu prac opublikowanych w najlepszych światowych czasopismach naukowych, a z jego inspiracji powstało kilkadziesiąt dalszych artykułów. Współpracował z fizykami m.in. z uniwersytetów w Vancouver, Mediolanie, Stuttgarcie, Oldenburgu, Brukseli. Referował swoje prace na seminariach w kilku uniwersytetach europejskich, amerykańskich i kanadyjskich.

Prof. Dembiński pełnił również wiele funkcji organizacyjnych, był członkiem Komitetu Fizyki PAN, Rady Naukowej Zakładu Fizyki Teoretycznej PAN oraz kierownikiem Zakładu Teorii Zderzeń i Układów Nieliniowych Instytutu Fizyki UMK.

27 kwietnia 1981 r. został wybrany na rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Były to szczególne wybory, przeprowadzone w atmosferze demokratyzacji polskiego życia politycznego i społecznego po Sierpniu 1980 r. Wyboru, po raz pierwszy w historii Uniwersytetu, dokonało kolegium elektorów wyłonionych demokratycznie, bez udziału i zgody władz politycznych. Wybór ten symbolizował nadzieje na uzyskanie autentycznej autonomii wyższych uczelni. Podobnie symboliczny okazał się koniec kadencji rektora Dembińskiego, który został odwołany ze stanowiska w stanie wojennym. W trakcie trwającej zaledwie 11 miesięcy kadencji rektorskiej prof. Dembiński i prorektorzy Władysław Bojarski, Sławomir Kalembka i Jan Kopcewicz prowadzili działania na rzecz demokratyzacji i autonomii zarówno toruńskiego Uniwersytetu, jak i całego szkolnictwa wyższego w Polsce. Były to niezwykle gorące miesiące na UMK, to m.in. studencki strajk okupacyjny trwający od 19 listopada do 9 grudnia 1981 r., w trakcie którego domagano się m.in. zakończenia prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Rektor zapewnił strajkującym odpowiednie zaplecze techniczne i organizacyjne, zapraszał ich przedstawicieli na posiedzenia Senatu. Po wprowadzeniu stanu wojennego rektor Dembiński stawał w obronie internowanych i prześladowanych pracowników i studentów. Szczególnie dramatyczne były wydarzenia 1 i 3 maja 1982 r., gdy wielu studentów zostało pobitych i zatrzymanych po demonstracji na Rynku Staromiejskim i mszy w kościele jezuitów. Ponad 50 studentów stanęło przed Kolegium ds. Wykroczeń, jednak rektor Dembiński, mimo nacisku władz, nie pozwolił na wyrzucenie któregokolwiek z nich z uczelni.

Prof. Dembiński po raz kolejny zaangażował się w życie publiczne w trakcie przemian 1989 r. W trakcie wyborów czerwcowych wszedł do Senatu z listy “Solidarności”, był przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych oraz członkiem Delegacji Parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Źródło: Portal: Informacyjny UMK – www.portal.umk.pl

Fot. Agnieszka Bielecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpiecznie na koneckich drogach. Wielu pijanych w całym świętokrzyskim [wideo]
Następny artykułSzczyt Trójkąta Weimarskiego. Przydacz wskazał priorytety prezydenta