Każdy kuracjusz swój pobyt w Ciechocinku rozpoczyna od spaceru wzdłuż tężni, bo bezsprzecznie jest to jedna z największych atrakcji uzdrowiska, jego symbol i miejsce unikatowe w skali światowej. Trzy potężne obiekty stanowią bowiem największą w Europie konstrukcję drewnianą do odparowywania wody.
– Ciechocińskie tężnie są unikatowym zabytkiem techniki. Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Zadanie, które obecnie rozpoczynamy, jest bardzo kosztowne. Pracujemy nad mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze – mówił podczas uroczystego podpisania umowy z wykonawcą inwestycji marszałek Piotr Całbecki. 30 marca ubiegłego roku rozpoczęła się realizacja projektu „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku”.
W ramach inwestycji przeprowadzane są remonty tężni nr 1 i 3, remont i modernizacja przepompowni solanki oraz zagospodarowanie terenów przyległych do zespołu tężni. Zgodnie z planem, jesienią 2020 r. uszczelnione zostały zbiorniki tężni nr 1, wiosną 2021 w obu tężniach kładziona jest nowa tarnina.
To ciekawe i unikatowe widowisko, kuracjusze mogą obecnie zobaczyć puste, drewniane konstrukcje, stanowiące szkielet tężni nr 1 i 3 oraz prace przy układaniu wiązek tarniny, po których będzie ściekać solanka.
Koniec prac zaplanowano na grudzień 2021 roku, a wartość całej inwestycji to 21,6 mln zł. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 mln zł dofinansowania ze środków Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa.
Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych entuzjastów przemysłowego wykorzystania pokładów soli zalegających pod Ciechocinkiem. Trzecią i najmłodszą tężnię wybudowano w 1859 roku. Te mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości obiekty wypełniają wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium.
Podczas naszej wizyty w Ciechocinku, w ubiegłym tygodniu, właśnie trwało wypełnianie tarniną konstrukcji tężni nr 1. Mimo pandemii koronawirusa, która mogła okazać się przeszkodą i spowodować opóźnienia w pracach, jak zapewniali pracownicy firmy Tartak Seklecki, pracujący przy tężniach – idą one zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS