A A+ A++

Test: Peugeot 308 SW Hybrid. Kombi w wersji GT wygląda jak milion dolarów. Na szczęście jest sporo tańsze i… oszczędne. Golfowi może być duszno…

rozwiń >

Peugeot 308 SW. Kombi, ale z pełną klasą!

O wyglądzie Peugeota 308 powiedziałem dużo dobrego przy okazji moich poprzednich testów. Tyle że teraz informacje mogę uzupełnić. I nie, wcale nie chodzi o biały, perłowy lakier i o to, że wcześniej jeździłem modelem niebieskim i zielonym. Większy powód daje mi kolejna wersja nadwoziowa. Wcześniej jeździłem hatchbackami. Ten model to natomiast kombi. Czy wersja “bagażowa” nadaje 308-ce niezdarności? Nic z tych rzeczy! Jest tak samo sportowa i ponętna. Inżynierowie się o to postarali!

Spójrzcie tylko na cudownie wyglądający spojler umieszczony zaraz pod wsteczną szybą. Jest piękny. Tak samo jak “szerokie biodra”. 308 SW jest sportowy, ale też muskularny!

Test: Peugeot 308 SW Hybrid

Test: Peugeot 308 SW Hybrid. Styl GT, oszczędność i moc

Niebieska skóra w 308 SW. Kolor jak z klasycznej Beczki!

Kabina pasażerska? Tu tak naprawdę nie zmieniło się nic. Nic co widać na pierwszy rzut oka przynajmniej. Kierownica nadal jest mała, zegary wysoko umieszczone, a fotel wygodny. Choć w wersji testowej czekała na mnie pewna niespodzianka. A były nią… niebieskie fotele skórzane. Ostatni raz taki kolor pokrycia siedzeń widziałem chyba w Mercedesie – i też mówię o Beczce albo Baleronie. Jeżeli chodzi o zmianę, której na pierwszy rzut oka nie widać, to dotyczy ona bagażnika. Właściwie to jego pojemności.

Peugeot 308 SW. Duży bagażnik, a do tego Focal i i-Toggles

Peugeot 308 SW oferuje kufer o bazowej pojemności na poziomie 608 litrów. To jeden z rekordów w segmencie C! Nawet Golf jest tylko o 3 litry lepszy. W mojej testówce bagażnik był jednak nieco mniejszy. Liczył 548 litrów. Przestrzeń załadunkowa skurczyła się o 60 litrów z uwagę na ekologię. Przestrzeń tą zajmuje bowiem bateria, będąca elementem układu hybrydowego typu plug-in.

Ciekawostka? Model testowy posiadał system audio Focal. To 10 głośników, subwoofer i 12-kanałowy wzmacniacz. Moc sięga 690 watów. Dużo ważniejsza od niej jest jednak jakość dźwięku. Tu muzyka nie atakuje uszu kierowcy. Ona je dosłownie smaruje! Ciekawym pomysłem są też i-Toggles. Czyli dotykowa płytka umieszczona pod ekranem multimedialnym, na której można zaprogramować przyciski funkcyjne. To ty decydujesz o tym, do jakiej funkcji skróty pojawią się na powierzchni niewielkiego ekranu. Sprytne.

Test: Peugeot 308 SW Hybrid

Test: Peugeot 308 SW Hybrid. Styl GT, oszczędność i moc

Peugeot 308 SW: prowadzenie i zawieszenie

Odczucia zza kierownicy 308-ki są w pierwszej fazie ciekawe. Kierowca co prawda zasiada w wyjątkowo wygodnym fotelu AGR, ale musi się przyzwyczaić do małej kierownicy, która “leży” mu na udach. Tyle że takie przyzwyczajenie przychodzi naprawdę szybko. A wtedy można odkryć zalety dość sztywno pracującego i gwarantującego precyzję manewrów układu kierowniczego. Uwagę skupia też zawieszenie, które wyważa pewność prowadzenia z komfortem. 308 SW GT nie jest sportowy. Nie mylcie pojęć! On jest po prostu dobrze prowadzącym się autem kierowcy.

Peugeot 308 SW Hybrid. Benzyniak + elektryk = 225 koni

Pod maską testowego Peugeota 308 SW GT nie czekało mnie żadne zaskoczenie. Auto było napędzane hybrydą plug-in, z którą miałem już wcześniej do czynienia. Jej sercem jest 180-konny, doładowany benzyniak o pojemności 1.6 litra. Motor korzysta oczywiście z wtrysku bezpośredniego. Do współpracy z nim został wyznaczony 110-konny elektryk. Jednostka oferuje jednocześnie 320 Nm momentu obrotowego, czyli tyle co całkiem mocny diesel o pojemności dwóch litrów. Osiągi? Auto przyspiesza do pierwszej setki w 7,6 sekundy.

308 SW Hybrid 225 jest optymalnie dynamiczny. Lubi zarówno dynamiczne starty spod świateł, jak i sprawdza się w czasie wyprzedzania czy po prostu jazdy w trasie. Kierowcy nie brakuje osiągów.

Test: Peugeot 308 SW Hybrid

Test: Peugeot 308 SW Hybrid. Styl GT, oszczędność i moc

Ile spala Peugeot 308 SW Hybrid 225?

Hybryda plug-in powinna mieć dwie zalety. Po pierwsze musi oferować zasięg wyłącznie elektryczny. Po pełnym ładowaniu baterii 308 SW pokona optymalnie jakieś 60 kilometrów w mieście. Przy akumulatorze 12,44 kWh wynik można ocenić jako dobry. Po drugie kluczowa jest oszczędność. Ja przez większą część testu jeździłem bez ładowania baterii. Ile wynosiło spalanie? Wynik wyliczony z tankowania paliwa utrzymał się na poziomie 7,1 litra. Dotyczył oczywiście cyklu mieszanego. I moim zdaniem jak na 225-konne auto wypada naprawdę dobrze.

Peugeot Hybrid. Uważnie naciskaj hamulec

Przyznaję sam przed sobą, że o Peugeocie 308 SW wypowiadam się mocno pozytywnie. Nie robię tego jednak wbrew sobie. Uważam bowiem, że 308-ka naprawdę jest jednym z lepszych kompaktów, które obecnie można kupić na rynku. Jest całkiem przestronna, obłędnie wygląda, a do tego dobrze się prowadzi. Czego chcieć więcej? Tyle że to nadal nie oznacza, że samochód jest całkowicie pozbawiony wad. Bo taki bez wątpienia nie jest. Na co muszę zwrócić uwagę?

  • Radio ma dość dziwną manierę. Po pewnym czasie potrafi rwać dźwięk. To prawdopodobnie jakiś rodzaj problemu systemowego. Pewnie zniknie po kolejnej aktualizacji.
  • Praca układu hybrydowego wymaga przyzwyczajenia. Konkretnie chodzi o dwie rzeczy. Po pierwsze hamowanie – rekuperacja jest na tyle słaba, że kierowca ma wrażenie iż auto nie hamuje wcale, hamulce z kolei dohamowują dość mocno. Sekwencja wygląda zatem tak, że w pierwszej fazie samochód delikatnie spowalnia, a później wytraca prędkość mocno. W skrócie trzeba z wyczuciem naciskać pedał hamulca.
  • Po drugie przy jeździe z nienaładowaną baterią, kierowca poczuje wyraźne uderzenie mocy, ale głównie przy starcie. Elektryki dość szybko “odpadną”, bo zabraknie im prądu. A wtedy przyspieszenie przestaje być tak spektakularne.
  • Kolejna słabość 308-ki SW dotyczy ceny. Cennik tej wersji startuje od blisko 200 tys. zł. Model testowy zostanie wyceniony już na przeszło 216 tys. zł. To sporo w segmencie C nawet jak na hybrydę plug-in.

Test: Peugeot 308 SW Hybrid

Test: Peugeot 308 SW Hybrid. Styl GT, oszczędność i moc

Test: Peugeot 308 SW Hybrid – podsumowanie:

Bardzo lubię to, jak nowy 308 wygląda. Lubię sposób jego prowadzenia i zachowania się na drodze. I choć francuska hybryda plug-in w zakresie rekuperacji czy spalania nie zawsze wypada imponująco, sam napęd także lubię. A to oznacza, że sprawy z nowym kombi Peugeota mogłyby iść w dobrym kierunku, gdyby nie… cena. Tyle że tą na szczęście można łatwo obejść. Wystarczy zrobić dwa kroki. Po pierwsze wybrać benzyniaka. Jest dynamiczny i oszczędny. Naprawdę!

Po drugie trzeba ostrożniej dobierać wersje oraz dodatki. To wpływa wręcz kojąco na wartość wpisaną na fakturze. Szczególnie że cennik startuje od 113 tys., czyli 100 tys. mniej niż w modelu testowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe

Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbrodnia w Oświęcimiu. Prokuratura boi się, że Norwegia sprzeciwi się ekstradycji podejrzanego o morderstwo
Następny artykułNowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Obejmuje dostawy czołgów