Koronawirusem zarazić może się każdy, ale czy badanie na SARS-CoV-2 przysługuje wszystkim? Kto za test musi zapłacić a kto nie? Co z osobami bezrobotnymi, nieubezpieczonymi i cudzoziemcami?
Musimy wyodrębnić dwa obszary, jako pierwszy wyodrębnijmy testy zlecane przez lekarzy POZ-tu, a drugim obszar to jest moment kiedy my jako sanepid identyfikujemy ogniska koronawirusa. Tutaj powiatowy inspektor sanitarny bez względu czy ktoś jest ubezpieczony czy nie, typuje takie osoby do wymazu i wtedy wykonuje się badanie. To czy ktoś ma ubezpieczenie zdrowotne czy też nie, nas nie interesuje. Ważna jest dla nas bezpieczeństwo obywateli.
– mówi Jarosław Ciura, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.
Podsumowując – badanie na SARS-CoV-2 przysługuje każdemu, u kogo wystąpi podejrzenie zakażenia i otrzyma zlecenie na przeprowadzenie testu. Test można wykonać również bez zlecenia, ale wtedy już odpłatnie. Podobnie jest osobami przyjeżdżają do Polski z zagranicy i cudzoziemcami.
Dobrym przykładem, są osoby, obywatele Ukrainy, które miały wykonywane u nas testy. Osoby te nie mając jeszcze zatrudnienia, czyli nie będące ubezpieczone, zostały skierowane na kwarantannę a my zadecydowaliśmy o wykonaniu testów. Była to kwarantanna instytucjonalna, czyli wszystkie działania były opłacone z budżetu państwa.
– tłumaczy Jarosław Ciura.
W Polsce testy wykonywane każdego dnia. Ich liczba waha się ostatnio, dobowo od 10 do ponad 30 tys. W związku z rosnącą falą zachorowań, skierowanie na badanie diagnozujące koronawirusa mogą wystawiać również lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, opieki paliatywnej i hospicyjnej i oczywiście lekarze POZ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS