A A+ A++

Negatywny wynik badania PCR czy antygenowego nie zawsze zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. Wszystko zależy od tego, skąd wracamy lub czy jesteśmy zaszczepieni.

Najnowsze zasady kwarantanny dla podróżujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii weszły w życie 30 marca.


To już kolejna zmiana zasad kwarantanny, do której dochodzi w ostatnich dniach. I tak dla osób przybywających ze strefy Schengen kwarantanna jest obowiązkowa, ale zwalnia z niej negatywny test (PCR lub antygenowy) na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin.

Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna. Te przepisy stosuje się również do osoby przekraczającej morski odcinek granicy Polski regularnym połączeniem promowym, a także odcinek lądowy granicy Polski z Czechami, Litwą, Niemcami i Słowacją. I to niezależnie od środka transportu, którym się poruszamy, a nawet gdy przemieszczamy się pieszo. Podróżujący jest zobowiązany przedłożyć wynik testu w języku polskim lub angielskim na żądanie funkcjonariusza Straży Granicznej lub policji.

O tym, że może się to okazać utrudnieniem, świadczyć mogą ujawnione właśnie przez pograniczników przypadki podrabiania testów przez turystów z Ukrainy czy Niemiec. W przypadku osób przekraczających granicę państwową statkiem powietrznym istnieje możliwość wykonania testu w kierunku Covid-19 jeszcze przed kontrolą Straży Granicznej. Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie dysponuje negatywnym wynikiem testu, jest zobowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny. Są to adres zamieszkania lub miejsca pobytu, w którym przybywający odbędzie kwarantannę, oraz numer telefonu kontaktowego. Kwarantanna obowiązuje niezależnie od tego, czy dana osoba zgłosi się na infolinię GIS, czy też nie. Złamanie jej jest zagrożone mandatem karnym lub karą administracyjną w wysokości do 30 tys. zł.

Przewoźnicy kolejowi, którzy uruchamiają pociągi międzynarodowe, i organizatorzy transportu zbiorowego mają obowiązek poinformować podróżnych o nowych zasadach – np. w internecie czy poprzez komunikaty w co najmniej dwóch językach.

Nowe przepisy przewidują kilka wyjątków. Zgodnie z rozporządzeniem z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnione są osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem, a także osoby zaszczepione przeciwko Covid-19.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻeby wygrać wybory, trzeba kłamać, podpowiada Palikot i politycy Platformy
Następny artykułDGP: Rząd coraz bardziej zdeterminowany w sprawie atomu