A A+ A++

Zobacz również:

Autorem wspomnianego testu jest dr Taylor Hartman, który w 1987 roku napisał książkę pt. “Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach”, w której po raz pierwszy opisał swoją metodę. Przez kolejne lata udoskonalał ją i propagował na całym świecie. Dziś z jego testu korzystają terapeuci, psycholodzy i specjaliści od rekrutacji.

Metoda Hartmana pozwala określić cztery typy temperamentów, którym odpowiadają kolejno barwy: czerwona, niebieska, biała i żółta. By dowiedzieć  się, jakim typem jesteśmy, należy wypełnić specjalny test lub przeczytać charakterystykę poszczególnych kolorów. Naturalnie rodzi się pytanie: co da nam taka wiedza? Otóż może okazać się bardzo pożyteczna zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym.

Kiedy poznamy cechy szczególne naszej osobowości, będziemy mogli rozwijać i umacniać te dobre, a walczyć ze słabościami. Test czterech kolorów stosuje się także przy planowaniu ścieżki kariery – “czerwony” będzie świetnym przywódcą, zaś “biały” idealnie odnajdzie się jako wolny strzelec. Metodę Hartmana warto zastosować także, gdy pracujemy w zespole. Jak tylko określimy temperament szefa i kolegów z pracy, sprawniej będziemy się z nimi komunikować.

Ale wiedza ta pomoże nam także w prywatnych relacjach międzyludzkich. Bywa stosowana w terapii par, które mają problemy z porozumiewaniem się i dochodzeniem do konsensusu. Możemy wykorzystać ją także w przyjaźni – będzie nam łatwiej doradzać przyjaciółce, odkąd poznamy jej typ osobowości. Możemy też wypełnić test razem i omówić, jak “nasz” kolor przekłada się na konkretne zachowania czy postawy.

Zatem – do rzeczy! Poniżej znajdziecie dość szczegółową charakterystykę wszystkich czterech kolorów. Przeczytajcie ją uważnie i sprawdźcie, do którego typu osobowości jest wam najbliżej.

Test trzech kolorów123RF/PICSEL

Zobacz również:

Kolor czerwony przyporządkowany przywódcom i liderom. To typ osobowości nastawiony na wykonywanie zadań, wprowadzanie praktycznych rozwiązań i dominację. Nie kieruje się emocjami, choć bywa wybuchowy.

  • Mocne strony: pewny siebie, asertywny, zdeterminowany, zdyscyplinowany, pragmatyczny, aktywny, zaangażowany, samodzielny wypełniający wszystkie zadania, pracowity, myślący niezależnie i logicznie, posiadający zdolności przywódcze i łatwo podejmujący decyzje.

  • Słabe strony: niecierpliwy, samolubny, gwałtowny, surowy dla siebie oraz innych, mało empatyczny, zawsze przekonany o własnej racji, krytyczny, pracoholik.

  • Wymarzona praca: dyrektor, kierownik działu, praca kreatywna z możliwością awansu, swoboda podejmowania decyzji.

Kolor niebieski przyporządkowany rozjemcom i obserwatorom. To typ osobowości ceniący sobie dobre relacje z innymi ludźmi, często kosztem własnych przekonań. Niebieski łagodzi konflikty, dość łatwo się podporządkowuje, myśli analitycznie. Jest wymarzonym członkiem zespołu.

  • Mocne strony: łagodnie usposobiony, przyjazny, skłonny do współpracy, sumienny, precyzyjny, uprzejmy, oddany w miłości i przyjaźni, lojalny, kulturalny, kreatywny, solidny, skłonny do poświęceń.

  • Słabe strony: humorzasty, emocjonalny, niepewny siebie, łatwo go urazić, ma trudności z wybaczaniem, pesymista, narzucający się, upatrujący swojej wartości w opiniach innych, wrażliwy na krytykę, niezdecydowany.

  • Wymarzona praca: Wymagająca analitycznego i logicznego myślenia oraz solidności, nie nastawiona na konfrontację, związana z planowaniem.

Kolor biały przyporządkowany indywidualistom i marzycielom za wszelką cenę unikającym konfliktów. To typ osobowości nastawiony na szukanie strefy komfortu i spokoju. Biali niechętnie pracują z innymi ludźmi, mają problem z adaptacją, choć są lubiani w grupie.

  • Mocne strony: kreatywność, idealizm, wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej, empatia, łatwość znajdywania nowych rozwiązań, altruizm, dobra intuicja, moc pomysłów.

  • Słabe strony: często zachowujący dla siebie pomysły i dobre rozwiązania, łatwo rezygnujący, nie umiejący zarządzać ludźmi, nie lubiący zmian, rzadko przejawiający inicjatywę, nie doceniający swoich możliwości.

  • Wymarzona praca: Stabilna, spokojna, najlepiej zdalna, z szansą uczenia się oraz spokojnego wdrażania nowych pomysłów.

Kolor żółty przyporządkowany optymistom umiejącym korzystać z życia. To typ osobowości nastawiony na dobrą zabawę i nowe wyzwania. Żółtych cechuje optymizm i otwartość. Są świetnymi kompanami podróży, a w pracy rozładowują napiętą atmosferę.

  • Mocne strony: spontaniczny, przekonujący, zabawny, entuzjastyczny, nie bojący się nowości, poszukujący wrażeń, komunikatywny, pewny siebie, towarzyski, pomocny.

  • Słabe strony: samolubny, lekkoduch, ma problemy z zachowaniem powagi, łatwo wpadający w tarapaty, impulsywny, mający problemy ze skupieniem i porządkiem, instynktowny, działający pochopnie.

  • Wymarzona praca: W otoczeniu ludzi, wymagająca zdolności interpersonalnych, kreatywna, raczej samodzielna, bez dużego nadzoru.

Co ciekawe, Hartman zlecił też badania, których celem było sprawdzenie, jak opisane typy osobowości rozkładają się procentowo w społeczeństwie. I tak – czerwony reprezentuje około 25 proc. badanych; niebieski – 35 proc, biały – 20 proc. i żółty – 20 proc.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 108: Martyna Pobuta, Sonia Szyc. Paraliżujący wstyd – dlaczego się wstydzimy i jak z tego wyjść?INTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrzały przy cmentarzu. 61-latek zaatakował policjantkę
Następny artykuł„Wampirka” z Pnia miała nowotwór