A A+ A++

– Kombatantom należy się szacunek i pamięć za to co dla nas uczynili, szczególnie w tym trudnym czasie. Pani Stanisława przypomina mi też o mojej babci, która zmarła kilka lat temu, obejmując ją opieką czuję, że prawdziwie pomagam – mówi st. szer. OT Rafał Tracz z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3. PBOT) w ramach akcji „Odporna Wiosna” opiekują się kombatantami, żołnierzami AK i osobami starszymi. Akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem COVID-19 przez te osoby, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Żołnierzom organizacji niepodległościowych dostarczane są zakupy, lekarstwa, woda i ciepłe posiłki – wszystko po to, aby żaden z nich nie musiał opuszczać domu.

– Piękną służbę spełniacie, bo raz patriotyzmu, a dwa dobrego uczynku. Jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję – tak wyraziła żołnierzom wdzięczność za pomoc Pani Stanisława w czasie jednej z wizyt mającej na celu zaopatrzyć ją w najpotrzebniejsze rzeczy. Od ponad trzech tygodni st. szer. OT Rafał Tracz z 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska regularnie dostarcza Pani Stanisławie obiady, przygotowane przez Spółdzielnię Socjalną – Konar.

To nie jedyna starsza osoba, nad którą opiekę sprawują żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Najpotrzebniejsze rzeczy dzięki pomocy podkarpackich terytorialsów trafiają także do kpt. w stanie spoczynku Juliana Pawełka, prezesa podkarpackiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pan Julian ma 95 lat, a jego rodzina mieszka daleko, dlatego jak przyznaje, to dla niego duża pomoc – a podkarpaccy terytorialsi podsumowują to krótko – to nasz obowiązek.

Na terenie całego Podkarpacia żołnierze – ochotnicy objęli opieką blisko 80 weteranów i kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu ich od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb. W akcję włączył się podkarpacki IPN i Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie przygotowywane są dla kilku kombatantów obiady.

Od 18 marca w ramach operacji „Odporna wiosna” oficerowie łącznikowi 3. PBOT nawiązują także kontakty z przedstawicielami samorządów terytorialnych, Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz CARITAS-u. Celem ich działania jest przygotowanie pomocy w zakresie wsparcia osób starszych, rodziny medyków oraz objętych kwarantanną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo lasu w maseczce ochronnej? Minister środowiska wyjaśnia
Następny artykułPosłanka Jagna Marczułajtis–Walczak pisze do Wojewody w sprawie izolatoriów w Krynicy