Przez dwa tygodnie zmagań szkoleniowych żołnierze z 33 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej pogłębiali wiedzę, poznawali nowe elementy związane z taktyką wojskową i nabywali umiejętności, które pozwolą sprawnie i profesjonalnie szkolić młodszych kolegów. Byli komandosi z Jednostki Specjalnej podzielili się swoją unikatową wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem zawodowym.
Szkolenie podkarpackich terytorialsów z udziałem operatorów wojsk specjalnych oparte było na realizacji dwóch scenariuszy. Pierwszy obejmował szkolenie zgrywające pod kierownictwem instruktorów z zespołów specjalnych, którego głównym celem było przygotowanie odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. Podczas szkolenia żołnierze zapoznawali się z procedurami i technikami w zakresie taktyki zielonej oraz walki w terenie zurbanizowanym. W trakcie ćwiczeń, dębiccy terytorialsi wzięli udział w dynamicznym szkoleniu strzeleckim, podczas którego doskonalili umiejętność posługiwania się bronią etatową w różnych sytuacjach taktycznych.
Pod okiem doświadczonych instruktorów i operatorów z JW AGAT, żołnierze z 33 blp uczestniczyli w epizodzie taktycznym podczas którego do ich przerzutu w rejonie walki wykorzystano śmigłowiec Mi-17. Operatorzy wojsk specjalnych we współpracy z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa JTAC, przeszkolili dębickich żołnierzy w wymiarze praktycznym z zakresu nawiązywania łączności, prowadzenia korespondencji radiowej, wyboru stref lądowania śmigłowców, ich oznakowania, a także procedur związanych z organizacją miejsc lądowania.
Kulminacyjnym punktem ćwiczenia podkarpackich terytorialsów z komandosami było wsparcie operacji specjalnej na kierunku pomocniczym, gdzie dębiccy terytorialsi mogli w praktyce wykorzystać nowo nabyte umiejętności z zakresu prowadzenia działań taktycznych. Zadanie to pozwoliło zweryfikować kompatybilność w trakcie działań między pododdziałem 33 blp, a jednostkami Wojsk Specjalnych.
–Szkolenie z żołnierzami wojsk specjalnych było bardzo cennym doświadczeniem, dzięki któremu terytorialsi z dębickiego batalionu podnieśli swoje umiejętności i zweryfikowali zgodność wyszkolenia żołnierzy do współdziałania z innymi rodzajami Sił Zbrojnych. Dla mnie najistotniejszym elementem były działania związane z przyjęciem i naprowadzaniem śmigłowców, które będę mógł wykorzystać w procesie szkolenia oraz działaniach mających na celu wsparcie ludności cywilnej – powiedział dowódca pododdziału uczestniczącego w ćwiczeniu.
Wszystkie zaplanowane działania realizowano praktycznie, przy wsparciu merytorycznym instruktorów z JW AGAT. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń żołnierzy z 3 PBOT i JW AGAT, oraz zapoznania się z przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi i szkoleniowymi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS