A A+ A++

Terminal LNG w Kłajpedzie główną drogą eksportu gazu na Litwę

21.04.2020r. 17:35


W pierwszym kwartale 2020 r. za pośrednictwem terminala LNG w Kłajpedzie (FSRU) zostało sprowadzonych na Litwę 76 proc. gazu – pisze “BiznesAlert.pl”, powołując się na dane operatora sieci przesyłowych Amber Grid.


Pozostałe 24 proc. sprowadzono gazociągami z Białorusi i Łotwy.

“Po raz pierwszy gaz z terminala LNG w Kłajpedzie zdominował całkowity przepływ gazu w pierwszym kwartale bieżącego roku i przewyższał wolumen gazu sprowadzonego gazociągami. LNG zawsze był bardziej konkurencyjny w ciepłych miesiącach roku, ale tej zimy cena gazu była szczególnie atrakcyjna” – powiedział Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

Podczas pierwszego kwartału Litwa sprowadziła ok. 730 mln m sześc. gazu (wyłączając gaz dostarczony na potrzeby Obwodu Królewieckiego). To oznacza 9-procentowy spadek do analogicznego czasu w 2019 r. Litwa wykorzystała 700 mln m sześc. gazu, pozostałe 30 mln m sześc. zostało przesłanych do Łotwy.

Do Obwodu Królewieckiego za pośrednictwem systemu przesyłowego Litwy zostało przesłane około 790 mln m sześc. gazu. Oznacza to spadek o 4 proc. względem pierwszego kwartału 2019 r.

“BiznesAlert.pl” przypomina, że 20 kwietnia ministerstwa energetyki, urzędy regulacyjne i operatorzy systemów przesyłowych Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii zgodzili się na przyjęcie mapy drogowej do przyszłej integracji rynków energetycznych tych państw. Ten wspólny regionalny rynek gazu ma być pierwszą transgraniczną integracją rynku gazu w UE, obejmującą cztery kraje. Ma to wzmocni to bezpieczeństwo dostaw w regionie, silnie uzależnionym od importowanego gazu.

Integracja rynku jest szansą dla państw bałtyckich i Finlandii na czerpanie korzyści z ich obecnej i przyszłej infrastruktury, takiej jak magazyny gazu, terminale LNG, gazociągi Balticconnector oraz Gas Interconnection Polska-Litwa (GIPL). Usunie wiele pozostałych podziałów między czterema stosunkowo małymi i odrębnymi rynkami krajowymi, przyciągając dostawców i znacznie zwiększając konkurencję.
Terminal LNG w Kłajpedzie wpisuje się w te założenia – podkreśla “BiznesAlert.pl”.

BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOktoberfest odwołany z powodu pandemii
Następny artykułRusza Digital Swiss 5