W piątek 29 września w restauracji Galeria Smaków w Terespolu odbyło się spotkanie z terespolską pisarką Justyną Mazur-Lipecką, autorką powieści „Czas oswajany”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii Lecha Mazura pt. „Czas osobisty”.
Książka pt. „Czas oswajany” jest zaproszeniem do podróży w lata pięćdziesiąte XX wieku, do odbudowującej się Warszawy i małego, przygranicznego Terespola. Powieść opisuje dalsze losy bohaterów ,,Nad Bugiem”. Opowiada o miłości, codziennych zmaganiach i świecie niełatwych wyborów w szarych latach, gdy przeżycia wojenne nadal mieszkają w ludziach i dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach.
Spotkanie otworzył wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych przedsięwzięciach artystycznych wokalista Janusz Pruniewicz, który wykonał kilka utworów z repertuaru m.in. Czesława Niemena, Krzysztofa Klenczona oraz Felicjana Andrzejczaka i Nataszy Zylskiej („Kasztany” z 1956 roku). Tego wieczoru zajął się także obsługą akustyczną spotkania.
Gościnnie swoje wiersze zaprezentowała Grażyna Leonienko, która do pisania wróciła będąc na emeryturze. Zaprezentowała swoją poezję, m.in. o nadbużańskim regionie, gdzie, jak zauważa, można odnaleźć piękno zarówno w przyrodzie, jak i w drugim człowieku.
Następnie wybrane zdjęcie, również nawiązujące do nadbużańskiego regionu, omówił Lech Mazur – fotograf, regionalista, członek Fotoklubu Podlaskiego. Tematem wiodącym jego zdjęć jest fotografia krajobrazowa, z akcentem na rzekę Bug (poprzez swoją dzikość jest piękna o każdej porze roku i dnia), potem reportaż, dokumentacja, ale też zdjęcia „grafizujące”, abstrakcyjnie opracowywane w komputerze.
Następnie przyszedł czas na rozmowę z Justyną Mazur-Lipecką, główną bohaterką spotkania. Pisarka jest terespolanką od urodzenia. Z zamiłowania regionalistką, zauroczoną nadbużańskim krajobrazem, tradycją i historią tych terenów. Z tego tygla kulturowego czerpie inspiracje do swojej twórczości.
Rozmowę w sposób bardzo interesujący przeprowadziła Anna Pietrusik (dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Terespolu). Pytania dotyczyły m.in. tego, w jaki sposób autorka tworzy swoją historię, jak buduje postaci, co ją inspiruje. Pisarka opowiedziała, jak rozmawia ze starszymi ludźmi, jak łowi ich opowieści i wspomnienia, i że właśnie ślady tych spotkań można odnaleźć w jej twórczości.
Licznie zebrana publiczność długo oklaskiwała autorkę, która odwdzięczyła się, składając liczne dedykacje wszystkim tym, którzy tego wieczoru zakupili egzemplarz jej książki.
To był wyjątkowy wieczór. Jesteśmy dumni, że nowa powieść cieszy się tak dużym zainteresowaniem.
Chętni mogą ją zakupić m.in. w sklepie wielobranżowym Dalia w Terespolu.
tekst i zdjęcia Łukasz Pogorzelski, MCKSiR w Terespol
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS