Ruda Śląska będzie współpracować ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w zakresie ponownego zagospodarowania terenów Kopalni Węgla Kamiennego “Pokój”. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś prezydent Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek.
Tereny po kopalni “Pokój” zostaną zagospodarowane
– Zagospodarowanie terenu po tak dużym zakładzie przemysłowym, leżącego na dodatek w centrum miasta, to spore wyzwanie. Struktura własnościowa sprawia, że kluczowe jest podejście właściciela nieruchomości. Dlatego tak cenne jest zaangażowanie władz SRK w procesy rewitalizacyjne w Rudzie Śląskiej – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent miasta.
– Uwalniamy kolejne nasze tereny na rzecz lokalnych społeczności. Jak widać, wszystko idzie dość szybko i pod wspólnym mianownikiem: przyspieszenia dla rozwoju w duchu sprawiedliwej transformacji regionu. Cieszę się, bo ten ruch dynamizuje wspólne z Rudą Śląską działania. Pokazuje też, że SRK wykorzystuje swój wielki potencjał na inicjowanie korzystnych dla regionu i ludzi procesów – mówi Jarosław Wieszołek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Celem współpracy jest rewitalizacja terenu po KWK “Pokój” przy jednoczesnym wykreowaniu dla tego miejsca nowych funkcji.
– Chcemy stworzyć tu miejsce dobre do życia, pracy i wypoczynku, z poszanowaniem naszego dziedzictwa poprzemysłowego – mówi Michał Pierończyk.
Rewitalizacja terenu po KWK “Pokój”
W sumie jest to 65 hektarów, należących do SRK, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.
Jednym z głównych pól współpracy będzie wdrożenie założeń koncepcji masterplanu, opracowanego w 2021 roku oraz jego modyfikacja i uszczegółowienie dla dwóch obszarów. Pierwszy położony jest między ulicami: Czarnoleśną, Grochowską, Niedurnego, Obrońców Westerplatte i Traktem Rudzkim, drugi – między ulicami: Niedurnego, Kolejową, Szarotek, Szyb Andrzeja, Lecha.
Teren ma strategiczną lokalizację w centrum miasta, pomiędzy dzielnicami Nowy Bytom i Wirek, graniczy bezpośrednio ze zrewitalizowaną hałda pocynkową oraz amfiteatrem, będącymi częścią Traktu Rudzkiego. Masterplan zakłada przeznaczenie tego miejsca m.in. pod budownictwo mieszkaniowe i usługi.
– Cała rola miasta polega na tym, żeby stworzyć dobre warunki do tego, żeby jak najlepiej zagospodarować ten teren. Władztwo planistyczne jest po stronie każdej gminy, więc także miasta Ruda Śląska. Dwa kroki już zrobiliśmy – były to zmiana gminnego programu rewitalizacji oraz kończąca się zmiana studium. Teraz czeka nas trzeci krok, czyli zmiana planu zagospodarowania na tym rejonie tak, żeby te pomysły, które są wpisane w ogólnych kierunkach naszej współpracy z SRK, zostały zrealizowane. Teraz w planach mamy doprecyzowywanie planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli na ogłoszenie przetargów i podział tych nieruchomości w sensie geodezyjnym – mówił Michał Pierończyk.
Do założeń koncepcji, dostosowane muszą zostać dokumenty strategiczne i planistyczne, przede wszystkim Gminny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląsku do 2030 roku, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ruda Śląska czy Miejscowy Plan Rewitalizacji. Ważnym zakresem współdziałania miasta i spółki będą kwestie pozyskania zewnętrznych środków finansowych na realizację tych zamierzeń.
Kopalnia “Pokój” funkcjonowała od 1902 roku
Kopalnia “Pokój” funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni “Wanda – Lech”, która w 1968 r. została przyłączona do kopalni “Pokój”. W 2016 r. KWK “Pokój” funkcjonująca do tego czasu, jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK “Ruda”. Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni. 1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK “Pokój” jako oddział “Pokój 1” spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem “Pokój II” spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK – KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS