O wzięcie pod uwagę głosu mieszkańców apelowali do prezydenta i starosty społeczności Szkoły Podstawowej nr 11 i Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, które od września br. mają pracować w sąsiednich budynkach. Czy dojdzie do przeniesienia „zawodówki” ze Szkolnej na ul. Leśną? Czy nastąpi zamiana nieruchomości pomiędzy miastem, a powiatem? Niech jak najszybciej zapadnie jakakolwiek decyzja, by wszyscy mogli normalnie pracować – prosił o męską decyzję Mariusz Majewski, dyrektor ZSZ nr 3.
W ub. roku rozgorzała batalia związana z zaproponowaną przez prezydenta Starachowic Marka Materka zamianą szkół pomiędzy miastem a powiatem. Wówczas pomysł przeniesienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach z ul. Szkolnej na ul. Leśną, do budynku dawnego Gimnazjum nr 3 spotkał się dużą dezaprobatą zainteresowanych. Oponowały zarówno społeczności „zawodówki” ze Szkolnej, jak również Szkoły Podstawowej nr 11, która znajduje się w sąsiednim budynku na Leśnej, należącym niegdyś do gimnazjum.
O ile w ub. roku władze miasta i powiatu odstąpiły od forsowania tego pomysłu, wciąż aktualny temat powrócił w tym roku, nad czym przez ostatnie miesiące pracował specjalny zespół, którego celem było ustalenia warunków przeniesienia i zmiany budynków.
Zarządzenia prezydenta
Pokłosiem tych prac było pojawienie się 7 lutego br. zarządzenia prezydenta Marka Materka w sprawie „oddania w użyczenie części nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Starachowicach przy ul. Leśnej, na rzecz Powiatu Starachowickiego oraz ogłoszenia wykazu obejmującego tę część nieruchomości”. W myśl zarządzenia prezydent Starachowic przeznacza do oddania w użyczenie na okres 3 lat na rzecz powiatu budynek byłego Gimnazjum nr 3 wraz z częścią działki przy ul. Leśnej.
Oświadczenie prezydenta i starosty
We wspólnym oświadczeniu prezydent Marek Materek i starosta starachowicki Piotr Babicki w sprawie planowanej zamiany szkół wyjaśnili: „Na etapie podejmowania uchwały o zamiarze zmiany siedziby Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej na ulicę Leśną, dla jak najszybszego zapewnienia bezpieczeństwa i gwarancji nowej lokalizacji dla szkoły, Powiat Starachowicki podpisze z Gminą Starachowice umowę użyczenia budynku przy ulicy Leśnej. Po procesie administracyjnym w zakresie edukacyjnym, Rada Powiatu i Rada Miejska będą podejmować uchwały o zamianie nieruchomości. Nastąpi to w najszybszym możliwym terminie. Niezakłócone funkcjonowanie szkoły jest naszym wspólnym priorytetem. Dołożymy wspólnie wszelkich starań by Szkoła Branżowa i Liceum Sportowe rozwijały się jak najlepiej w nowej lokalizacji. Wspólnie będziemy wspierać dyrekcję i grono pedagogiczne w tym, aby warunki do pracy i nauki poprawiły się w stosunku do obecnej lokalizacji”.
Co na to Rady?
Czy głosowanie radnych wobec oświadczenia, które wydali prezydent i starosta będzie tylko formalnością? – zapytaliśmy przewodniczących Rady Miejskiej i Powiatu.
Bożena Wrona, przewodnicząca Rady Powiatu
- To jest jeszcze w trakcie dyskutowania. Co będzie, okaże się w czasie sesji. To Rada Powiatu będzie podejmowała w tym temacie decyzje. Na pewno te sprawa będzie jeszcze omawiana i analizowana i zostaną wzięte pod uwagę wszystkie za i przeciw.
Michał Walendzik, przewodniczący Rady Miejskiej
- Czy głosowanie to będzie formalność? To będzie decyzja radnych, do nich należy głos i od nich zależy, czy to zostanie przegłosowane. Wtedy można powiedzieć, że decyzja została podjęta. To decyzja Rady Powiatu, Rady Miejskiej i Kuratora Oświaty, który również ma tu swój głos. Sesja jest zaplanowana na 28 lutego, na tydzień przed powinny być zgłoszone projekty uchwał. Na razie nic w tej sprawie nie wpłynęło, co nie oznacza, że nie może być wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym. Nie jestem w to mocno zaangażowany, jeśli organy wykonawcze gwarantują, że to dobra decyzja, to wierzę, że będzie dobrze.
Jakie argumenty?
Co przemawia za koniecznością zmian? Jakie są obawy? Podczas debaty w SP nr 11 strony wygłaszały swoje stanowiska
Marek Materek
- Zdajemy sobie sprawę, że to budzi obawy obu stron, ale musimy patrzeć na miasto i powiat z perspektywy wieloletniej i wszystkich szkół, a nie tylko jednej. W budynkach podstawówki i gimnazjum uczyło się w sumie ponad 1.400 uczniów. Oba budynki na potrzeby SP nr 11, to za dużo, a miasta nie stać na zagospodarowanie obu budynków. Nawet po przejściu ZSZ nr 3 będzie mniej uczniów niż było w podstawówce i gimnazjum.
Dlaczego dążymy do zamiany budynków? Odpowiedź jest bardzo prosta. By w ogromnym pustym budynku po gimnazjum nadal była szkoła, a nie inna, komercyjna działalność. Jeśli szkoła nie zostanie przeniesiona, budynek zostanie przeznaczony do sprzedaży.
Drugim powodem jest brak środków w powiecie na remont starego budynku ZSZ nr 3 i budowę hali sportowej. Trzecim powodem jest możliwość sprzedaży terenu ZSZ nr 3 w przyszłości. Dzięki czemu z nawiązką zwrócą się środki, które chcemy zainwestować w SP 11 i ZSZ nr 3 plus inne obiekty ma terenie miasta.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby: pozostanie ZSZ nr 3 przy ul. Szkolnej i remont budynku plus budowa hali i możliwość sfinansowania przez gminę zagospodarowania budynku po Gimnazjum nr 3 na inne miejskie potrzeby. Niestety takich opcji nie mamy ani w mieście, ani w powiecie w kolejnych latach. Stąd trudne decyzje, które musimy podejmować i wybór „mniejszego zła”.
Piotr Babicki, starosta starachowicki
– Kluczowym problemem, przed którym stoi powiat jest remont hali przy ZSZ nr 3, oraz szkoły, którego ze względu na sytuację finansową ani teraz, ani w najbliższej perspektywie nie będziemy w stanie wykonać. Stąd konieczność przenosin. Pieniądze na remonty w ZSZ nr 3 były przyznane w poprzedniej kadencji, ale ówczesny zarząd z nich zrezygnował.
Decyzja o przeniesieniu podjęta może być już w najbliższy wtorek, na sesji Rady Powiatu. Mieliśmy komisję edukacji, na której pozytywnie zaopiniowana została uchwała o zamiarze przeniesienia szkoły. Zajmujemy się w tym momencie sprawami związanymi ze sferą edukacyjną, domówieniem warunków przeniesienia szkoły, bo kwestia związana z zamianą nieruchomości, to jest kwestia wtórna. Cały czas rozmawiamy i dyskutujemy na temat warunków w nowej lokalizacji dla jednej szkoły i drugiej. W przypadku pozytywnego przejścia tego procesu, gwarantujemy, że będą mieli państwo czarno na białym to, jakie warunki szkoła jedna i druga będą miały w związku z przeniesieniem ZSZ nr 3.
Mariusz Majewski, dyrektor ZSZ nr 3
- Nie pchamy się na ul. Leśną. To jest pewna idea wypracowana przez prezydenta i starostę. Jeśli już będziemy do tego zmuszeni, będziemy walczyć o jak najlepsze warunki dla naszych uczniów. Jest duża wola miasta i powiatu, by spełnić wszystkie nasze warunki. Tylko skąd na to pieniądze? Za to, co trzeba zainwestować w przeprowadzenie tej operacji, można by wyremontować halę przy ZSZ nr 3 i mieć problem rozwiązany.
Jest jeszcze inny pomysł – sprzedać boiska przy Szkolnej. Może nie zarobi się na tym 5 mln zł ale np. 1,5 czy 2 mln zł. To wystarczy na remont hali i inne potrzeby powiatu.
Obskurny z zewnątrz budynek nie zniechęca uczniów do naszej szkoły, bo w tym roku przyszło do nas 300 nowych uczniów. W środku są naprawdę dobre warunki, Jerzy Materek, członek Zarządu Powiatu podczas wizyty w szkole nie potrafił wskazać miejsc do remontu.
Bardzo bym prosił o jak najszybsze podjęcie decyzji, albo w jedną albo w drugą stronę. Myślę, że wszyscy mają już dość przepychanek, sytuacji, że nie wiadomo co będzie. Podejmijmy męską decyzję, żebyśmy mogli jak najszybciej zamknąć temat i albo zająć się przeprowadzką albo normalnie pracować.
Krzysztof Rokita, dyrektor SP nr 11
- Zgodnie z sugestiami rodziców negocjujemy ich postulaty. Będziemy robić wszystko, by zapewnić naszym uczniom, jak najlepsze warunki. By w pełni zadbać o ich potrzeby i bezpieczeństwo. Jest wiele wątpliwości, obaw, ale prowadzone rozmowy mają na celu wypracowanie warunków, które będą satysfakcjonowały obie strony.
Sylwester Kwiecień, były prezydent Starachowic, radny miejski (SLD)
- 14 lat temu stałem przed dylematem i planem likwidacji SP nr 11.Spotkałem się ze sprzeciwem i wycofałem się z tego pomysłu. O to samo apeluję do prezydenta miasta. Nie można na wszystko patrzeć przez pryzmat kasy. Pieniądze raz są, raz ich nie ma. Prezydent coś wymyślił, może przedyskutował ze starostą, a gdzie są radni w tym wszystkim? Czy mają być tylko wzywani, jak trzeba podnieść rękę do głosowania? Żadnej analizy finansowej tego zabiegu nie ma. A gdzie czynnik ludzki? Prezydent i starosta mają większość w Radzie, więc podejmą decyzje „za”, a znając prezydenta na pewno nie odpuści.
Danuta Krępa, była starosta, radna powiatowa (PiS)
- Pomysł przeniesienia ZSZ nr 3 jest fatalny. To interes dla miasta, a nie powiatu. Nasza szkoła będzie doklejona do sąsiedniego budynku, a w zamian gmina dostanie wolno stojący budynek w doskonałej lokalizacji, który zaraz sprzeda. To utrudni życie dzieciom z SP nr 11, a nie poprawi warunków młodzieży z ZSZ nr 3.
Agnieszka Kuś, radna powiatowa (PiS)
- Problemem szkoły jest hala do remontu, a tu dostają budynek bez hali. Dlaczego gmina nie zaproponuje powiatowi wolno stojącego budynku po Gimnazjum nr 1 przy ul. Kieleckiej? Jak zostaną pogodzone i zabezpieczone potrzeby sportowe uczniów? Poza tym powiat ma dostać budynek z lokatorem w postaci serwerowni, która będzie w piwnicach gimnazjum.
Piotr Ambroszczyk, radny powiatu (KW Marka Materka)
- Za cztery lata nastąpi drastyczne załamanie demografii, musimy się ratować jako samorząd już dziś. Te ruchy za kilka lat będą nieuniknione. Sam mam dziecko w tej szkole, moja żona tu uczy, są pewne obawy, ale wszystko jest do pogodzenia, przy odrobinie porozumienia i chęci współpracy.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
- Jaka jest opinia kuratorium w tej sprawie na razie za wcześnie, gdyż nie ma uchwały Rady. Nie wiemy, jaka będzie decyzja. Żeby coś dobrego zaistniało musi być porozumienie. Dzieci i młodzież funkcjonują obok siebie w wielu szkołach, to się dzieje i nie ma problemu. My będziemy rozpatrywać całą sprawę i patrzeć na nią w kontekście dzieci, jak wyglądać będzie ich sytuacja, jakie będą mieć warunki, czy nie będzie dwuzmianowości. O to będziemy dbać. A budynki, ich zamiana, kto co sprzeda, kto na tym zarobi itd. to jest problem samorządów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS