A A+ A++

Miniony rok przyniósł zmiany, których nie spodziewał się nikt. Pandemia koronawiursa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim Wuhan i szybko objęła cały glob, wywołała znaczące skutki w życiu społecznym i gospodarczym. W nowej rzeczywistości musiały odnaleźć się także samorządy. Kontynuujemy cykl rozmów z włodarzami miast i gmin Limanowszczyzny.

Tym razem swoimi refleksjami na temat minionego roku w samorządzie podzielił się z nami wójt gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba. – W związku z pandemią ten rok był trudniejszy niż poprzednie lata. Widzimy pewne ograniczenia w dochodach, co wynika z tego, że mamy obniżoną subwencję. Ponadto, także wielu naszych przedsiębiorców odczuło skutki kryzysu – przyznaje nasz rozmówca.

Wójt zaznacza jednak, że mimo tego udało się zrealizować sporo inwestycji. – Mieliśmy zabezpieczone środki, więc zakres inwestycyjny nie był zagrożony – mówi Bolesław Żaba. 

Jak wymienia, ukończono salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2 w Mszanie Górnej, na ukończeniu są natomiast prace przy środowiskowym domu pomocy społecznej wraz z ośrodkiem zdrowia w Mszanie Górnej. Pod koniec roku udało się także wyremontować lokalne drogi – środki na ten cel pochodziły z tzw. powodziówki. Gmina partycypowała też w kosztach przebudowy drogi wojewódzkiej Lubień – Zabrzeż oraz w budowie chodników przy drogach powiatowych w Łętowem i Łostówce.

– Generalnie, finisz był dość solidny. Oczywiście, oczekiwania radnych i mieszkańców zawsze są duże, ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Liczymy, że w ciągu tego roku pozyskamy środki na kolejne zadania – mówi Bolesław Żaba. 

Pandemia wymusiła także zmiany w funkcjonowaniu urzędu. – Pracowaliśmy zdalnie, choć mamy dodatkowe obciążenie w postaci wydziałów zamiejscowych starostwa, które realizują sprawy z zakresu geodezji, budownictwa oraz komunikacji. Z tego powodu mieliśmy zdecydowanie więcej petentów, niż w ościennych urzędach – przypomina wójt. 

Urząd Gminy w zasadzie był zamknięty, ale żeby zupełnie nie blokować załatwiania spraw, indywidualnie przyjmowano mieszkańców. Tak jak wtedy, także i teraz więkość spraw można załatwiać zdalnie, np. przez ePuap.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Facebooka zniknie przycisk “Lubię to!” – Co nowego w technologii?
Następny artykułOto jaki los spotkał dzieci największych zbrodniarzy w historii