Japońscy naukowcy zaprojektowali i wyprodukowali humanoidalnego robota (czyli takiego, który wyglądem przypomina człowieka) noszącego nazwę Musashi, który potrafi samodzielnie kierować samochodem.
Jak przystała na humanoida, konstrukcja robota przypomina ludzki układ mięśniowo-szkieletowy. Oznacza to, że struktura stawów, mięśni i ścięgien robota jest identyczna ze strukturą podobnych elementów tworzących ludzkie ciało. ludzkiego ciała. ludzkiego odpowiednika, ale także charakteryzuje się „strukturą stawów i mięśni” inspirowaną ludzkim ciałem.
Głowa robota Musashi zawiera ruchome gałki oczne, w skład których wchodzą kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości. Mogą się obracać i pochylać w różnych kierunkach , tak aby uzyskać precyzyjny obraz całego otocznia . Dłonie humanoida składają się z pięciu palców osadzonych na przegubowych stawach i obracają kierownicę zgodnie z ustaleniami oprogramowania analizującego całe otoczenie. Jedna z rąk może w razie konieczności zaciągnąć hamulec ręczny (jest to lewa ręką, gdyż w Japonii obowiązuje ruch lewostronny), jak również włączyć kierunkowskazy. Specjalne stopy naciskają natomiast pedały hamulca i gazu, imitując w ten sposób ruchu stóp człowieka.
Zobacz również:
Humanoid siedzi za kierownicą jednomiejscowego samochodu elektrycznego o nazwie COMS (Chotto Odekake Machimade Suisui), który Toyota wprowadziła do swojej oferty dość dawno, bo w 2012 roku. Naukowcy wyposażyli pojazd w router Wi-Fi i intelowski komputer NUC. Naukowcy zakładają, że kolejna wersja robota będzie zawierać również te elementy. Robot zdał też z powodzeniem test na prawo jazdy, chociaż nie wszystko poszło dobrze. Oprogramowanie nie zostało np. przeszkolone jak należy się zachowywać podczas jazdy pod górę czy brania ostrych zakrętów. Zadania t były realizowane poprawnie, jednak wykonywania tych manewrów trwał dłużej niż wtedy, gdy za kierownica siedziałby człowiek.
Na koniec należy zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z bardzo wczesnym etapem rozwoju tego rodzaju robotów i czasem będą one wstanie zastąpić człowieka. Jest jeszcze jedna ważna rzecz przemawiający na korzyść takich robotów. Użytkownicy dróg będą pewni, że samochód kierowany przez humanoida nie przekroczy prędkości, a jego kierowca nie jest pijany ani nie zażył jakiś narkotyków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS