Lubuska marszałek od lat wydaje unijne pieniądze na badania przesiewowe swoich mieszkańców, co nie jest wcale standardem we wszystkich samorządach. Lubuskie co roku ma kilka programów dla swoich obywateli. Właśnie podpisano umowę na kolejny projekt. Badania profilaktyczne będą dotyczyć, coraz częściej występującego, nowotworu jelita grubego. To drugi na świecie co do częstości nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn. Jest jednak łatwy do zdiagnozowania. Podstawowym badaniem pozwalającym rozpoznać go jest kolonoskopia. Umożliwia odnalezienie guzków i polipów, wycięcie ich i pobranie próbek do badania histopatologicznego.
Kolonoskopia w znieczuleniu
Unijny program ma zwiększyć wykrywalność na obszarach powiatów krośnieńskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego. Dlaczego tam? Bo dziś tam wykrywalność jest porażająco niska.
Marszałek sfinansuje mieszkańcom badania kolonoskopowe (oczywiście w znieczuleniu). W projekcie ważną rolę mają odegrać lekarze – muszą uświadamiać mieszkańców, by się przebadali. Program nie ma limitów wieku, dotyczy natomiast osób pracujących lub uczących się. I tylko tych z obszarów o najniższej zgłaszalności.
Sejmik lubuski, debata o koronowirusie. Marszałek lubuska Elżbieta Polak Screen. lubuskie.pl
– Prowadzimy wiele działań na rzecz profilaktyki, bo ona jest w diagnostyce bardzo ważna. Dzięki niej mamy większą skuteczność w leczeniu – mówi marszałek Elżbieta Polak. Koszt całkowity projektu to ponad 3,3 mln zł.
– Hołdujemy zasadzie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego organizujemy akcje profilaktyczne, wspieramy Lubuszan w walce z nowotworami, dajemy możliwość szerokich konsultacji lekarskich i umożliwiamy dostęp do badań profilaktycznych. To skutkuje, ponieważ rośnie świadomość mieszkańców regionu – dodaje marszałek.
Lekarze przytakują, nowotwór wykryty w bardzo wczesnym stadium pozwoli uniknąć wyniszczającej, ale także drogiej chemioterapii. Leczenie zaawansowanej choroby może sięgać kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Programy profilaktyczne pozwalają oszczędzić nieco budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.
Projekt nadzorowany przez Urząd Marszałkowski będzie realizowany przez zielonogórskie pogotowie, przychodnię Medkol i Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.
W ramach projektu będzie można przebadać aż 1, 8 tys. osób. Projekt jest w 85 proc. współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w 10 proc. przez rząd, kolejne 5 proc. dokłada marszałek. Projekt będzie realizowany w okresie od stycznia 2021 do końca 2023 roku.
– Cieszy nas także fakt, że nasza pracownia endoskopii zostanie doposażona w sprzęt za 315 tys. zł. Załoga pracowni już przygotowuje się do tej akcji – mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS