A A+ A++

Minister Zdrowia nie może więc kontynuować refundacji leku Trulicity od 1 października 2024 roku na warunkach, które zaproponował podmiot odpowiedzialny.

To nie pierwsza sytuacja, w której podmioty te wycofywały się z polskiego rynku, kiedy musiały zgodnie z ustawą obniżyć ceny, dlatego też do ustawy został wprowadzony art. 13 ust. 2a, który miał umożliwić zróżnicowane sposoby wywiązania się z konieczności redukcji ceny leku, dla którego upłynęła wyłączność rynkowa lub ochrona patentowa. Zgodnie jednak z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, Eli Lilly Polska sp. z o.o. podjęło decyzję o tym, by nie dostosowywać warunków finansowych do obowiązujących przepisów prawa, co wynikać miało ze strategii marketingowej koncernu. Tym samym nie jest możliwa dalsza refundacja przedmiotowa.

Czy Trulicity wróci na listę leków refundowanych?

Lek może zostać ponownie objęty refundacją. Warunkiem jest, by podmiot odpowiedzialny złożył wnioski, które spełniać będą wymogi ustawy o refundacji. Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia, koncern Eli Lilly Polska sp. z o.o. został o tym poinformowany.

Czytaj więcej

Które leki przeciwcukrzycowe są nadal refundowane?

Choć Trulicity zostało wykreślone z listy leków refundowanych, nadal znajdują się na niej pozostałe leki z grupy analogów GLP-1 – Ozempic oraz Suliqua. Co ważne, są one finansowane, gdy przepisywane są pacjentom z cukrzycą typu 2 leczonym co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, z HbA1c ≥ 7,5 proc., z otyłością definiowaną jako BMI ≥ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКиїв атакували дронами: пошкоджено будинок
Następny artykułIndiana Jones i Wielki Krąg – pierwsze wrażenia już pod koniec października!