Jak wyjaśnił, przepustowość GTS jest przewidziana na 150-170 mld m3 gazu rocznie. Ponadto przed uruchomieniem alternatywnych gazociągów przez Ukrainę dostarczono około 120 mld m3.
“Kiedy zakończono budowę Nord Stream i innych projektów tj. TurkStream, to w 2020 roku Ukraina wpompowała 70-80 mld m3 gazu, czyli znacznie mniej niż zwykle” – powiedział Pendzin .
Dodał, że gdy zacznie funkcjonować Nord Stream 2, pompowanie spadnie do 35-40 mld m3, co już jest nieopłacalne. Dlatego Kijów jest “bardzo zainteresowany tym, żeby Rosjanie nie uruchomili Nord Stream 2” – podsumował ekonomista.
Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów o łącznej przepustowości 55 mld m3 gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, a także Ukraina i szereg krajów europejskich z powodu wykluczenia Europy Środkowo-Wschodniej z tranzytu oraz ze względu na zwiększone uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Stany nałożyły sankcje na gazociąg w grudniu 2019 r., w wyniku których szwajcarska spółka Allseas wycofała się z prac.
Kontynuowano je rok później – w grudniu 2020 r. barka Fortuna ułożyła 2,6 km rur na wodach niemieckich. W rezultacie, według Nord Stream 2 AG (operatora projektu), na koniec stycznia około 148 kilometrów rurociągu pozostało niedokończonych z łącznej długości dwóch jego 2460 kilometrów – pozostało do ułożenia 120 kilometrów. na wodach duńskich i około 28 kilometrów na wodach niemieckich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS