Dzisiaj, 2 września (12:57)
Dodatkowe pieniądze do emerytury będą mogli otrzymać seniorzy, pobierający tak zwane świadczenie ratownicze. Komu przysługuje ten dodatek do emerytury i w jaki sposób można się o niego ubiegać? Jednorazowo można otrzymać nawet 1600 złotych. Trzeba się jednak pospieszyć, bo to już ostatni moment, aby złożyć wniosek świadczenia ratowniczego.
- Świadczenie ratownicze jest dodatkiem do emerytury, który przysługuje wybranej grupie emerytów. Aby co miesiąc dostawać na konto bankowe przelewy z bonusowymi pieniędzmi, seniorzy muszą jednak spełnić kilka warunków.
- Jakie zasady obowiązują seniorów, którzy liczą na podwyższenie emerytury? Jeden kruczek prawny pozwoli otrzymać większą kwotę.
Świadczenie ratownicze przysługuje Polakom, którzy przez co najmniej dwie dekady pracowali w trudnych warunkach, ryzykując swoim własnym zdrowiem po to, aby ratować życie innych osób. Mogą się o nie starać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 60. lub 65. lat, a wcześniej służyły w takich jednostkach jak:
- Ochotnica Straż Pożarna (OSP)
- Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR)
- Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR)
Seniorzy mogą otrzymać dodatkowe 200 złotych miesięcznie, o ile czynnie brali udział w akcjach lub działaniach ratowniczych przez minimum 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat, jeśli o świadczenie ratownicze stara się mężczyzna.
Przy naliczaniu tego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Trzeba jednak zaznaczyć, że przez czynne uczestnictwo rozumie się bezpośredni udział w minimum jednej akcji ratowniczej w ciągu roku.
Może cię zainteresować: Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty od 2023 roku. To musisz wiedzieć
Podstawą prawną, aby ubiegać się o świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, jest artykuł 16. ustawy o ochotniczych strażach pożarnych z 17 grudniu 2021 roku. Wypłacane kwoty i sam koszt ich obsługi są finansowane z budżetu państwa, a pieniądze wypłacane w ramach świadczenia ratowniczego są niezależne od dochodu.
Do tej pory wniosek o świadczenie złożyło jedynie kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego najprawdopodobniej wynika, że polscy seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że należą im się dodat … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS