A A+ A++

Dodatkowe pieniądze do emerytury będą mogli otrzymać seniorzy, pobierający tak zwane świadczenie ratownicze. Komu przysługuje ten dodatek do emerytury i w jaki sposób można się o niego ubiegać? Jednorazowo można otrzymać nawet 1600 złotych. Trzeba się jednak pospieszyć, bo to już ostatni moment, aby złożyć wniosek świadczenia ratowniczego.

  • Świadczenie ratownicze jest dodatkiem do emerytury, który przysługuje wybranej grupie emerytów. Aby co miesiąc dostawać na konto bankowe przelewy z bonusowymi pieniędzmi, seniorzy muszą jednak spełnić kilka warunków. 
  • Jakie zasady obowiązują seniorów, którzy liczą na podwyższenie emerytury? Jeden kruczek prawny pozwoli otrzymać większą kwotę.

Świadczenie ratownicze to mało znany dodatek do emerytury. Kto może je otrzymać?

Świadczenie ratownicze przysługuje Polakom, którzy przez co najmniej dwie dekady pracowali w trudnych warunkach, ryzykując swoim własnym zdrowiem po to, aby ratować życie innych osób. Mogą się o nie starać osoby, które osiągnęły wiek emerytalny 60. lub 65. lat, a wcześniej służyły w takich jednostkach jak: 

  • Ochotnica Straż Pożarna (OSP)
  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR)
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) 

Seniorzy mogą otrzymać dodatkowe 200 złotych miesięcznie, o ile czynnie brali udział w akcjach lub działaniach ratowniczych przez minimum 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat, jeśli o świadczenie ratownicze stara się mężczyzna. 

Przy naliczaniu tego okresu nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.  Trzeba jednak zaznaczyć, że przez czynne uczestnictwo rozumie się bezpośredni udział w minimum jednej akcji ratowniczej w ciągu roku. 

Może cię zainteresować: Zmiany w legitymacji emeryta i rencisty od 2023 roku. To musisz wiedzieć 

Do 1600 złotych w ramach świadczenia ratowniczego. Trzeba się jednak pospieszyć

Podstawą prawną, aby ubiegać się o świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, jest artykuł 16. ustawy o ochotniczych strażach pożarnych z 17 grudniu 2021 roku. Wypłacane kwoty i sam koszt ich obsługi są finansowane z budżetu państwa, a pieniądze wypłacane w ramach świadczenia ratowniczego są niezależne od dochodu. 

Do tej pory wniosek o świadczenie złożyło jedynie kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego najprawdopodobniej wynika, że polscy seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że należą im się dodat … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowa podwyżka w historii. Przedsiębiorcy złapią się za portfele
Następny artykułIga Krefft z “M jak miłość” obchodzi 27 urodziny. Tak zmieniała się przez lata