Dzisiaj, 3 września (07:07)
Polacy tłumnie składają wnioski o dodatek węglowy. Część z nich spotyka się jednak z komplikacjami w postaci braku zeznania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o sposobie ogrzewania domu. Mimo że termin składania oświadczeń minął 30 czerwca, wiele osób wciąż nie dopełniło tego obowiązku. Czy dodatek węglowy nie zostanie im przyznany?
Dodatek węglowy to 3000 zł jednorazowego, bezzwrotnego wsparcia, skierowanego do osób ogrzewających gospodarstwa domowe opałem składającym się przynajmniej w 85 proc. z węgla kamiennego. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Konieczne jest również zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB.
Właściciele oraz zarządcy nieruchomości zobligowani są do złożenie deklaracji dotyczących sposobu ogrzewania gospodarstwa domowego. Obowiązek ten wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Mieli na to rok – przyjmowanie dokumentów rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. i trwało do 30 czerwca 2022 r. Okazuje się jednak, że część osób nie wywiązała się z tego obowiązku.
Z udostępnionych przez CEEB danych statystycznych wynika, że w terminie wpłynęło 6 345 529 wniosków. 100 proc. frekwencją wykazały się zaledwie dwie gminy w całej Polsce – wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje do końca czerwca jedynie w Zawidowie (woj, dolnośląskie) oraz w Siennicy Różanej (woj. lubelskie). Ogólnopolskie statystyki są znacznie gorsze – w wielu gminach liczba złożonych deklaracji CEEB nie przekracza 30 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS