Ten chwast rośnie przy różach? Wyrwiesz, a popełnisz błąd
Jak ochronić róże przed mszycami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.07.2024 15:52, aktual.: 23.07.2024 17:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Ich uprawa nie należy do najłatwiejszych ze względu na specyficzne wymaganie, choroby grzybowe i szkodniki, m.in. mszyce. Jak ochronić róże przed atakiem? Zapomnij o chemicznych opryskach. Postaw na naturalną metodę.
Róże to krzewy z rodziny różowatych. Na całym świecie występuje ok. 260 różnych gatunków tych roślin. Kiedy kwitną, pojawiają się na nich szypułki, które zamieniają się w wyjątkowe, pięknie pachnące kwiaty. Róże od lat stanowią inspirację dla artystów, pisarzy czy perfumiarzy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zasadzenie ich w ogrodzie.
Zbierz i zalej wodą. Uchronić róże przed szkodnikami
Róże zyskały miano kapryśnych krzewów. Z pewnością nie jest to roślina, która polecana jest początkującym ogrodnikom. Ma specyficzne wymagania środowiskowe, a jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Wlej pod pelargonie. Kaskady zapełnią cały balkon
Co gorsza, krzew jest narażony na liczne choroby grzybowe i ataki szkodników, takich jak mszyce. To owady z rodziny pluskwiaków, które wysysają sok z roślin. Nieusunięte w porę mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.
Jak ochronić róże przed mszycami? W tym celu możesz wykorzystać gotowe preparaty, które kupisz w każdym sklepie ogrodniczym lub przygotować domowy oprysk z chwastów. Działa równie skutecznie co gotowe specyfiki, a przy tym jest w pełni bezpieczny dla pozostałych roślin.
Jak przygotować nawóz z pokrzywy?
Pokrzywa to roślina zaliczana do chwastów. Latem rośnie dosłownie wszędzie. Spotkasz ją zarówno w ogrodzie, jak i na polach, łąkach czy w lasach. Można wykorzystać ją do przygotowania prozdrowotnej herbaty czy też zrobić z niej domowy nawóz do roślin.
Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Włóż rękawiczki na dłonie i zbierz kilogram liści i łodyg pokrzyw. Umieść ją w dużym, plastikowym opakowaniu i zalej ją 10 litrami wody, najlepiej deszczówki. Tak przygotowany roztwór umieść w ciemnym i chłodnym miejscu i trzymaj go tam przed miesiąc. Raz na trzy dni zamieszaj miksturę.
Nie zdziw się, jeśli będzie nieprzyjemnie pachnieć. To całkowicie naturalne zjawisko wynikające z rozkładu rośliny. Gotowy nawóz należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10, a następnie przelać go do butelki z atomizerem i spryskać nim róże. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, a mszyce nawet się nie zbliżą.
Jeśli pokrzywy rosną niedaleko róż, pod żadnym pozorem ich nie zrywaj. Chwast stanowi naturalną zaporę przed mszycami, mączlikami i przędziorkami.
Czytaj także: Ogród będzie cały w różach. Sadzonki zyskasz za darmo
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS