Dwie osoby zginęły w wybuchu w miejscowości Przewodów, w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie. Agencja Associated Press – powołując się na wysokiego rangą urzędnika USA – podała, że “rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski”. Jednak ani Pentagon, ani Departament Stanu USA nie potwierdzili tych informacji.
Około godziny 18 rzecznik rządu Piotr Müller podał, że premier Mateusz Morawiecki zwołał – w trybie pilnym – Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Spotkanie miało miejsce w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Po jego zakończeniu rzecznik rządu i szef BBN Jacek Siewiera wydali krótki komunikat. Oświadczyli, że “doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski”, a na miejscu “przebywają służby, które wyjaśniają sytuację”.
Dziennikarze oczekujący przed budynkiem BBN nie mieli możliwości zadania pytania. – Z tego krótkiego oświadczenia nie dowiedzieliśmy się w zasadzie nic – skomentował reporter TOK FM Wawrzyniec Zakrzewski, który też był na miejscu.
“Dywagujemy i rozważamy”
W dość krytycznym tonie wypowiedział się w tej sprawie były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Mirosław Różański. – Liczyłem, że po komunikacie wydanym przez rzecznika rządu dowiemy się więcej. Jeżeli sześć godzin po zdarzeniu dalej nie potrafimy komunikować społeczeństwu, co się wydarzyło, to chyba trochę źle świadczy (…) o sposobie komunikacji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo osób – skomentował w Programie Specjalnym na antenie TOK FM.
Prezes fundacji Stratpoints ocenił, że te kilka godzin “to wystarczający czas, aby można było stwierdzić, czy to było uderzenie rakiety”. – Można by nawet określić, co to za rakieta, bo zasób, którym dysponuje Rosja, jest niewielki – dodał.
I podkreślił, że brak tego potwierdzenia ze strony polskiego rządu “powoduje, że dywagujemy i rozważamy”, choć sytuacja – jak powiedział – “jest absolutnie poważna”.
– Gdyby to było tak, że po sąsiedzku odbywają się jakieś ćwiczenia wojskowe i tego typu rakieta wpadłaby na nasze terytorium, to można byłoby prowadzić takie rozważania (…). Ale żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Za naszą granicą toczy się wojna. Rakiety, które spadają na nasze terytorium, nawet przypadkowo, a na dodatek pozbawiają życia naszych obywateli, to sytuacja poważna. Powinny być podejmowane adekwatne do tego kroki i działania – przekonywał gość TOK FM.
Różański zauważył też, że obecnie “więcej wiadomo z komunikatów zagranicznych, które są dostępne i które teraz wszyscy studiują, niż z komunikatów rządu i osób odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo”. – Ten brak informacji tylko pobudza wyobraźnię, ale nie uspokaja naszego społeczeństwa – podsumował.
“Reakcja umiarkowana, ale adekwatna”
Podczas briefingu Piotr Müller podał, że Polska zdecydowała, “aby podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego”. Artykuł ten stanowi, że “strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron”.
O tę reakcję w TOK FM pytany był też prof. gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak podał, nie był takim krokiem zaskoczony. – To reakcja umiarkowana, ale adekwatna do tego zdarzenia – uznał.
– Gdyby oceny pokazywały jednoznacznie, że to był jakiś intencjonalny atak na terytorium Polski czy też prowokacja, to i reakcja byłaby inna. Spodziewam się, że to był jakiś incydent niezamierzonego działania ze strony rosyjskiej: albo błąd techniczny rakiety, albo błąd człowieka, który programował jej lot – mówił gen. Koziej.
Powiedział też, że Polska powinna “starać się umiędzynarodowić ten problem i uczynić go sojuszniczym”. – To znaczy wystąpić rzeczywiście o konsultacje na podstawie artykułu 4, dla oceny zagrożenia bezpieczeństwa kraju NATO – podsumował.
Gen. Koziej zauważył także, że Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, który obradował w BBN, nie ma możliwości decyzyjnych. Może jedynie wydać swoje rekomendacje. Kluczowe, jak podał gość TOK FM, będą ustalenia Rady Ministrów. Posiedzenie tejże było zaplanowane po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS