W raporcie podkreślono, że wolne tempo prac jest głównie wynikiem braku dofinansowania do wykonania nowych pokryć dachowych (po usunięciu pokrycia zawierającego azbest). Ujednolicenie prawne w tym zakresie ma docelowo przyspieszyć prace związane z inwentaryzacją wyrobów azbestowych, ich usuwaniem lub zabezpieczaniem. Nowe zmiany prawne mają także pomóc w finansowaniu tych prac. Autorzy dokumentu podkreślili, że niska efektywność oczyszczania Polski z wyrobów azbestowych jest m.in. skutkiem „braku administracyjnych kar pieniężnych” za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących usuwania i zabezpieczenia produktów zawierających azbest.
Na co ma wpłynąć nowa ustawa o wyrobach zawierających azbest?
Ustawa ma docelowo doprecyzować obowiązki użytkujących wyroby zawierające azbest. Określone zostaną także obowiązki wykonawców prac polegających na usuwaniu lub zabezpieczeniu wyrobów z azbestem. Nowa ustawa dotyczy też:
- zasad prowadzenia tzw. Bazy Azbestowej (aktualizacja przepisów),
- zasad wpisu do rejestru jednostek szkoleniowych – podmioty prowadzące szkolenia (z bezpieczeństwa postępowania z wyrobami azbestowymi) zostaną wpisane do rejestru będącego częścią Bazy Azbestowej,
- zasad zapewnienia opieki zdrowotnej i socjalnej pracownikom zatrudnionym w warunkach narażających na kontakt z azbestem – tu m.in. aktualizacja świadczeń zdrowotnych i emerytalnych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS