A A+ A++

Publikacja z dnia: 10-10-2024 00:10

Temperatura ma duże znaczenie zarówno w procesie parzenia kawy, jak i herbaty. Wiele osób, które dopiero poznają smaki produktów z segmentu speciality pomija ten ważny aspekt i zalewa ziarna wrzątkiem. 

Sprawdź, jak temperatura wpływa na jakość zaparzonego naparu i co możesz dzięki temu zyskać.

Odpowiednia temperatura kawy

Temperatura wody wpływa na finalny smak kawy – wydobywa z niej to, co najlepsze, otwiera ziarna, a także pozwala nieco ukryć aromaty, które mniej nam smakują. Odpowiednia temperatura wody wpływa na to, ile olejków, związków aromatycznych i smakowych jest ekstrahowanych z ziaren kawy. Szczegóły dotyczące parzenia znajdziesz na paczce z kawą. Szacuje się, że idealna temperatura to 88–96°C. Dzięki temu można uzyskać równowagę między kwasowością, goryczką i słodyczą. Za wysoka temperatura (wrzątek) niszczy związki zawarte w kawie, przez co jest płaska w smaku, gorzka. Zbyt niska temperatura sprawi, że napar będzie kwaśny i mało wyrazisty.

O ile w przypadku metod alternatywnych temperaturę wody można dopasować do swoich preferencji, tak może to być trudniejsze w przypadku ekspresów automatycznych. Coraz więcej modeli oferuje możliwość ustawienia temperatury parzenia, dzięki czemu można poeksperymentować i sprawdzić, kiedy napar w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom i trafi w kubki smakowe. Nie zrażaj się po kilku pierwszych zaparzeniach – znalezienie idealnego momentu między słodyczą a goryczą wymaga podjęcia co najmniej kilku prób. Znajdź sklep z kawą, który w swoim asortymencie ma również dedykowane produkty do parzenia naparu – nie bój się eksperymentów!

Herbata – jak ją zaparzyć?

Podobnie jak w przypadku kawy, temperatura parzenia danego gatunku herbaty również wpływa na jej smak. Zielona herbata jest delikatna w smaku, zalana wodą w temperaturze 70–80°C będzie przyjemna i pobudzająca. Jeżeli potraktujesz ją wrzątkiem, stanie się gorzka, cierpka i straci swoje właściwości prozdrowotne. Biała herbata preferuje temperaturę 75–85°C, z kolei czarna 90–96°C. Oolong zalej wodą 85–95°C, a pu-erh 95–100°C. Ta ostatnia dobrze rozwija się w wysokiej temperaturze, a jednocześnie wciąż zachowuje głębię smaku. Za niska temperatura parzenia herbaty może objawiać się słabym smakiem, mniej intensywnym aromatem, z kolei za wysoka prowadzi do nadmiernej ekstrakcji tanin, co powoduje gorycz i nieprzyjemny smak, a także uszkadza delikatne liście niektórych gatunków herbat.

Jeżeli chcesz przygotować napar, to możesz zalać go wrzątkiem. Większość herbat ziołowych, jak rumianek czy mięta, wymagają zalania gorącą wodą, by wydobyć pełne właściwości lecznicze i smakowe. Dopiero kiedy nieco przestygnie, dodaj miód czy cytrynę. Dzięki temu napar zachowuje swoje właściwości, a dodatki oddają swoje właściwości prozdrowotne.

(artykuł sponsorowany)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgata Kulczycka: nie używajmy słowa „nadużycia” do mówienia o wykorzystywaniu seksualnym
Następny artykułRzeczniczka MŚP z pomocą poszkodowanym przedsiębiorcom