A A+ A++

W pierwszych miesiącach 2022 r. rząd ma przedstawić projekt ustawy, która gwarantowałaby wypłatę nowego świadczenia. Mieliby z niego skorzystać telewidzowie kupujący nową generację dekoderów do odbioru telewizji naziemnej. Taki wydatek będzie konieczny w związku ze stopniowym wprowadzaniem nowego systemu nadawania cyfrowego.

Zapowiedź takiej ustawy znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Rząd informuje tam, że zmiana dzisiejszego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC będzie oznaczała dla wielu gospodarstw domowych wymianę na nowszy dekoder albo odbiornik telewizyjny. Obecnie, jak zauważono w zapowiedzi prac nad ustawą, około 30 proc. gospodarstw domowych odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny.

Świadczenie na zakup dekodera ma wynosić do 100 zł, a wypłaty mają trwać do końca 2022 r. Taką zapowiedź złożył cytowany przez PAP Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyjaśnił, że środki na to świadczenie będą pochodziły z opłat za koncesje od nadawców.

– Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa, na poziomie 1,24–1, 6 mld zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych – zadeklarował Cieszyński.

Czytaj więcej

Nowy standard odbioru telewizji naziemnej ma być stopniowo wprowadzany od końca marca 2022 r. W pierwszej kolejności obejmie województwa na zachodzie kraju, a w następnych miesiącach ma objąć pozostałą część Polski.

– Liczymy na sprawne prace legislacyjne, tak aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu zmiany standardu – mówi minister Janusz Cieszyński.

Według rządowych informacji wnioski o nowe świadczenie mają być proste. Do w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolitolog: Niemcy robią niewiele, aby ochronić Ukrainę
Następny artykułSetki Aborygenów dostanie odszkodowania za rasistowski system opieki społecznej