Prowadzony przez Fundację ITAKA i cieszący się ogromnym zainteresowaniem Telefon Zaufania Młodych po półtora miesiąca ciszy znów działa! Wyspecjalizowany zespół psychologów przez siedem dni w tygodniu pomaga nastolatkom i młodym dorosłym. Pomoc uzyskają pod numerem: 22 484 88 04.
16 tysięcy rozmów i ponad 1300 bezpłatnych sesji on-line – to wynik dwuletniej działalności Telefonu Zaufania Młodych, który od czerwca 2021 r. prowadziły wspólnie Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i marka odzieżowa Reserved. Projekt początkowo miał trwać tylko rok, ale ze względu na dużą popularność, przedłużono jego działalność o kolejne 12 miesięcy. Zakończył się więc w czerwcu 2023 r. Fundacji Itaka udało się jednak znaleźć nowe źródło finansowania i ogłosiła, że projekt będzie kontynuowany. Telefony od 17 lipca znów dzwonią.
– Bardzo cieszymy się, że Telefon Zaufania Młodych dalej funkcjonuje i tak będzie na pewno przez najbliższy rok – mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji Itaka. – Telefon wypełnił lukę wśród bezpłatnych form wsparcia, ponieważ poza dziećmi i nastolatkami, wspiera także młodych dorosłych, czyli osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia, które formalnie są pełnoletnie, ale nie do końca czują się dorosłe. Nie mają jeszcze narzędzi do radzenia sobie z problemami, dopiero uczą się dorosłości i zbierają doświadczenia.
Te osoby nie mogą korzystać już z dziecięcych telefonów zaufania, ale często nie czują się komfortowo, korzystając ze wsparcia dedykowanego dorosłym. Dlatego Telefon Zaufania Młodych jest skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i młodych dorosłych (do 25. roku życia) będących w kryzysie psychicznym. To może być uświadomiony kryzys, jak np. kłopoty w domu, szkole, w relacjach ze znajomymi czy nieradzenie sobie z codziennością, ale także mniej skonkretyzowane problemy, jak po prostu odczuwanie niepokoju, obniżenie nastroju czy potrzeba porozmawiania.
– Częściej na kontakt decydują się kobiety niż mężczyźni, zgłaszają się zwykle z powodu zaniepokojenia stanem psychicznym ich samych albo ich bliskich. Pojawiają się również kwestie zdrowia fizycznego, niepełnosprawności, ale także problemy związane z przemocą w rodzinie lub w relacjach rówieśniczych – mówi Anna Jurkiewicz, prezeska Fundacji Itaka.
Dyżurujący psychologowie nie stawiają diagnoz, nie leczą, nie oceniają, ale wysłuchują i udzielają wsparcia. Przedstawiają objawy depresji, sposoby jej leczenia i omawiają wszystkie opcje rozwiązania problemu.
Telefon Zaufania Młodych niezmiennie funkcjonuje pod numerem 22 484 88 04. Psychologowie są dostępni przez pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godzinach 13-20. Osoby potrzebujące pomocy mogą również skorzystać ze spotkania terapeutycznego on-line. W przypadku nieletnich wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna.
O tym, że Telefon Zaufania Młodych jest bardzo potrzebny świadczą nie tylko liczby związane ze zgłoszeniami, ale także ogólnopolskie statystyki dotyczące depresji. W ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce liczba pacjentów poniżej 18. roku życia leczonych na depresję wzrosła o sto procent – z 12 tys. do ponad 25 tys. osób. W zatrważającym tempie rosną również dane dotyczące samobójstw. O ile w 2017 r. w policyjnych statystykach widniało 730 prób samobójczych osób przed 18. rokiem życia, o tyle w 2022 r. było ich już 2093. W 2017 roku życie odebrało sobie 116 młodych ludzi, a w 2022 r. – 156. Mowa wyłącznie o oficjalnych, potwierdzonych danych, a według ekspertów ogrom osób wymyka się statystykom.
Numer Telefonu Zaufania Młodych to: 22 484 88 04. Szczegółowe informacje o telefonie dostępne są na stronie Stop Depresji.
Paulina Jęczmionka-Majchrzak
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS