Możemy wyróżnić wiele typów tekstów wykorzystywanych w publikacjach internetowych, od zwykłych wpisów na blogu hobbystycznym przez proste poradniki, wywiady, aż po obszerne raporty z mocno wyspecjalizowanej dziedziny bądź też notki prasowe. W niniejszym materiale skupmy się na tych, które mogą być wykorzystywane pod kątem SEO.
Znajdują się tutaj m.in. dość proste rodzaje tekstów (opis strony do katalogu, tekst zapleczowy itp.), ale także materiały, które pomogą w zdobyciu jak największego ruchu z Google. Rodzaje wymienionych tu tekstów są zbieżne z tymi dostępnymi w serwisie TextBookers (z wyjątkiem opisów social media), który zastosował logiczny podział.
1.Opis do katalogów
To typowy tekst wykorzystywany na potrzeby SEO, tj. podczas zgłaszania strony do katalogów. Merytorycznie każdy z opisów może przekazywać te same informacje, byleby były one pisane w nieco inny sposób, dzięki czemu żadne narzędzia nie uznają ich za kopie. Tego przynajmniej wymagają od nas wyszukiwarki (w tym Google), które preferują unikalne treści i mogą zepchnąć na niższe pozycje te strony, które publikują zduplikowane materiały.
Warto wspomnieć o stosunkowo częstej sytuacji, jaką obserwują właściciele nowych stron. Strona jest zgłaszana do wielu katalogów (m.in. katalogów stron, firm, sklepów), do każdego z użyciem tego samego opisu. Co gorsza, opisem tym jest fragment treści oferty ze strony. W rezultacie wyszukiwarki premiują wpisy w katalogach, ponieważ to one istnieją od lat i zdążyły zbudować sobie pewne zaufanie, a strona firmowa systematycznie spada do momentu, w którym Google zliczy wszystkie linki do niej i uzna ją za źródło tych opisów, przywracając wyższe pozycje.
Cel takich opisów będzie zatem ściśle powiązany z SEO. Będzie nim bowiem zabezpieczenie się przed powielaniem fragmentów oferty ze strony, a także minimalizacja ryzyka uznania części z wpisów za duplikaty. Ze względu na to, że nie powinno się wykonywać katalogowania na masową skalę, powinno wystarczyć zamówienie tylko kilku opisów i ewentualne wprowadzanie w nich drobnych zmian przy każdym ze zgłoszeń.
2.Tekst preclowy
Mimo że teksty typu presell page zdawałyby się przejść do historii, nadal można trafić na klientów, którzy je zlecają i na serwisy, które takie teksty publikują. To materiały najniższej jakości, których celem jest wyłącznie dostarczenie jakiejkolwiek treści do zaindeksowania przez roboty wyszukiwarek i wstawienie w nich linka pozycjonującego. W większości przypadków treści jakości preclowej nie przekazują praktycznie żadnej merytorycznej wartości i bazują na podstawowych informacjach na zadany temat. Osobiście zalecamy… zapomnieć o tym rodzaju tekstów, a wzmiankę na ich temat potraktować wyłącznie informacyjnie, aby wiedzieć, jakie teksty były pisane pod SEO w przeszłości.
3. Tekst zapleczowy
Jakość tekstów zapleczowych z założenia powinna być nieco lepsza od preclowych, jednak czasem zawierają drobne błędy stylistyczne lub interpunkcyjne. Najwięcej zależy od tematyki i jakości samych stron, na których będą one publikowane. Jeśli tematyka jest dość lekka, nie będzie wymagana wiedza specjalistyczna, a jedynie bazowanie na ogólnodostępnych informacjach. Jeśli jednak strona jest mocno skupiona na konkretnej tematyce, może się okazać, że lepszym wyborem będzie zamówienie tekstu tematycznego.
Treści zapleczowe dobrze jest optymalizować pod kątem niszowych słów kluczowych, dzięki czemu opublikowane materiały przyciągną ruch z wyszukiwarek, a w dalszej kolejności wygenerują przejścia na stronę pozycjonowaną. Poniekąd teksty te realizują główny cel opisany w niniejszym e-booku, czyli generowanie ruchu z Google. Na poniższym przykładzie z narzędzia SeoStation służącego monitorowaniu pozycji widać przykładowy wykres pozycji (dla jednej wybranej frazy) w odniesieniu do ruchu organicznego w całym serwisie. W przypadku zupełnie nowych stron znacznie łatwiej będzie zauważyć wpływ wyższych pozycji dla jednego artykułu na cały ruch.
Różnica jest taka, że na strony zapleczowe często wybiera się niszowe i mało konkurencyjne słowa kluczowe, aby łatwo było uzyskać efekty w postaci wysokich pozycji. Wpływa na to mniejszy czas i budżet poświęcony na pracę nad zapleczem, w stosunku do stron pozycjonowanych.
Zlecenia dla tego typu tekstów można wykorzystać do tzw. unikalnego przepisywania. Jeśli mamy gotowe treści, które chcemy promować, zamawiając artykuły sponsorowane z linkami do oryginałów, możemy zlecić napisanie nowych tekstów na ich podstawie. Mogą to być np. wpisy na blogu, dla których zlecimy opracowanie unikalnych i zazwyczaj częściowo skróconych treści, które opublikujemy na innych stronach z linkiem do oryginalnego artykułu. Dopóki jednak nie będą one opracowywane przez specjalistów w wybranej branży, ich jakość może nie być wystarczająco wysoka, aby opublikować je w postaci artykułów sponsorowanych w portalach tematycznych.
4. Opis produktu
Zdecydowana większość sklepów internetowych wykorzystuje opisy produktów dostarczone przez producentów. Powoduje to, że ten sam produkt (książka, proszek do prania, aparat fotograficzny itp.) dostępny w wielu sklepach ma w każdym z nich identyczny opis, a podstrony tych produktów różnią się co najwyżej otoczeniem w postaci komentarzy lub listy innych polecanych produktów. Co prawda potencjalny klient zwraca uwagę na merytoryczny przekaz informacji o produkcie (m.in. na cenę, parametry techniczne, dostępność i opinie o nim), a nie na to, czy w każdym ze sklepów opisy są odmienne, jednak wyszukiwarki nie są już tak tolerancyjne w tej kwestii. W rezultacie sklepy (w szczególności nowe) mogą tracić na widoczności, jeśli nie zadbają o żadne zróżnicowanie pod tym względem. Podobnie jak w przypadku opisów do katalogów, tak i przy opisach produktów w sklepie, dla celów SEO istotne będzie zadbanie o ich unikalność.
Inwestowanie w unikalne opisy wszystkich dostępnych w sklepie produktów jest „sztuką dla sztuki”. Z jednej strony jest to działanie czasochłonne i kosztowne ze względu na dużą ilość produktów, a z drugiej — podejmuje się je głównie ze względu na wyszukiwarki, a nie użytkowników. Niestety, konsekwencje ignorowania preferencji wyszukiwarek w tej kwestii mogą być bolesne, dlatego warto zadbać o unikalne opisy przynajmniej dla najważniejszych produktów. Mogą to być np. te, które wyświetlają się jako polecane albo są dostępne tuż po wejściu w wybraną kategorię, czyli bez przechodzenia na drugą, trzecią i kolejne strony paginacji danej kategorii.
5. Tekst tematyczny
Teksty tematyczne są odpowiednie na strony zapleczowe lepszej jakości, jak i na serwisy hobbystycznie czy portale tematyczne publikujące artykuły sponsorowane.
Najlepiej, jeśli są one pisane przez osoby obeznane w danej tematyce. Warto rozważyć możliwość dobrania ich tematyki w taki sposób, aby zoptymalizować je pod kątem stosunkowo nisko i średnio konkurencyjnych słów kluczowych. Ich potencjał pod tym względem będzie większy, niż w przypadku treści zapleczowych m.in. ze względu na to, że można je opublikować w serwisach bardziej popularnych i tym samym mocniejszych pod kątem SEO.
Celem tekstów tematycznych będzie zatem uzyskanie materiałów (głównie artykułów sponsorowanych) promujących treści na naszej stronie stosunkowo niskim kosztem, a przy okazji także pozyskanie ruchu na nich. Teksty te charakteryzuje stosunkowo dobra jakość, dlatego najlepiej do takich zleceń szukać wykonawców/copywriterów na przeznaczonych do tego platformach takich jak:
- TextBookers
- Giełda Tekstów
- Good Content
6. Tekst specjalistyczny
To tekst najwyższej jakości, który wymaga specjalistycznej wiedzy i najlepiej wzbogacenia materiału o multimedia bądź wypowiedzi ekspertów. Mogą to być obszerne raporty z wykresami i tabelami, wywiady ze znanymi osobami z branży, publikacje w postaci case study, czy też artykuły wyjaśniające skomplikowane zagadnienia ze wskazanej tematyki. Ich jakość może być dość mocno zróżnicowana ze względu na tematykę.
Treści specjalistyczne nie zawsze muszą dotyczyć popularnych zagadnień, które są często wyszukiwane, dlatego też nie każdy artykuł tak wysokiej jakości będzie generował ruch z wyszukiwarek. Jednak to właśnie te materiały sprawdzają się najlepiej w kwestii ich dalszej promocji. Im bardziej zaawansowany i ciekawy artykuł, tym więcej możliwości jego szerokiego rozpowszechnienia, jednak do tego tematu przejdziemy w części szóstej e-booka.
Do tekstów specjalistycznych można zaliczyć także informacje prasowe, wspomniane już raporty, recenzje i publikacje naukowe. Ze względu na ogromne ich zróżnicowanie, ciężko jest ustalić przedział cenowy i z pewnością nie jest to rodzaj tekstu, przy którym stawka powinna zależeć od z góry narzuconej ilości znaków. Ważne jest, aby napisać artykuł wyczerpujący poruszane zagadnienie.
Artykuły specjalistyczne powinny być pisane przez ekspertów w branży, ponieważ ich przeznaczeniem jest publikacja w serwisach komercyjnych bądź na blogach firmowych. W przypadku zamawiania publikacji sponsorowanych za pośrednictwem platform takich jak Whitepress warto zacząć od tych wydawców, którzy oferują samodzielne opracowanie treści do publikacji w ich serwisach.
Podsumowanie
Przedstawiłyśmy różne typy tekstów, z których każdy może zostać wykorzystany na potrzeby SEO – część w postaci opisów stron lub produktów, a część jako merytoryczne artykuły zoptymalizowane pod kątem popularnych, ale niekoniecznie wysoko konkurencyjnych słów kluczowych. Te drugie stanowią dla nas doskonałą okazję do wykorzystania popularnych, aby niskim kosztem systematycznie zbierać ruch z Google i innych wyszukiwarek. Do monitorowania tych zmian warto na bieżąco korzystać z narzędzi takich jak Google Analytics, Google Search Console oraz SeoStation.
Artykuł powstał we współpracy z SeoStation.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS