A A+ A++

Ramirez w 2004 roku zadał 29 ciosów nożem 46-letniemu Pablo Castro, sprzedawcy w sklepie. Mężczyzna dokonał w tamtym czasie serii napadów wraz z dwiema kobietami. Po zabójstwie uciekł do Meksyku, ale został aresztowany 3,5 roku później.

Za zabójstwo Castro mężczyzna został skazany na śmierć, ale jego prawnik, Seth Kretzer zarzucił Departamentowi Sprawiedliwości Teksasu, że ten narusza wolność religijną gwarantowaną przez pierwszą poprawkę do konstytucji, nie pozwalając skazanemu na to, by w czasie egzekucji towarzyszył mu pastor, który miał m.in. na głos odprawiać modły w czasie, gdy Ramirez otrzymywałby zastrzyk z trucizną.

– To akt wrogi wobec religii, zabranianie praktykowania religii w momencie, gdy jest to najbardziej potrzebne; gdy ktoś przechodzi z jednego życia do drugiego – mówił Kretzer w sądzie.

Sądy niższej instancji odrzucały żądanie skazanego.

29

Tyle ciosów nożem zadał Henry Ramirez Pablowi Castro

Jednak Sąd Najwyższy USA nakazał – na trzy godziny przed wykonaniem egzekucji 37-latka – wstrzymanie jej.

W ostatnich latach Sąd Najwyższy wstrzymał kilka egzekucji w Teksasie i Alabamie w związku z brakiem zgody na obecność przy egzekucji duchownego lub duchowego przewodnika skazanego.

Władze więzienne w Teksasie przekonują, że bezpośredni kontakt duchownego ze skazanym w czasie egzekucji może stwarzać zagrożenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, a głośna modlitwa może zakłócać przebieg egzekucji. Zgodnie z przepisami w czasie egzekucji nikt nie może zabierać głosu – z wyjątkiem skazanego, który ma prawo do ostatniego oświadczenia i lekarza, który ogłasza godzinę zgonu.

Czytaj więcej


Autopromocja


Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

Dana Moore, przewodnik duchowy Ramireza przez ostatnie cztery lata twierdzi, że żądanie tego, by mógł położyć dłonie na skazanym w czasie egzekucji j … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja i straż pożarna w Żninie aresztowały wolność słowa. Upartyjniona prokuratura w akcji
Następny artykułMeksykańscy naukowcy odkryli w azteckim kodeksie najstarsze zapiski o trzęsieniach ziemi