20 czerwca wyruszy jubileuszowa, dwusetna pielgrzymka staszowian do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach. Wydarzenie upamiętnia cud, który wydarzył się dwa wieki temu w grodzie nad Czarną.
W roku 1820 mieszkańców Staszowa dziesiątkowała epidemia cholery. Choroba zbierała straszne żniwo. Zmarłych grzebano na cmentarzu za miastem. Nie widząc innej możliwości ratunku, zrozpaczeni ludzie wykonali duży drewniany krzyż i niosąc go na ramionach udali się do Sulisławic, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bolesnej. Działo się to po oktawie Bożego Ciała. Kordon sanitarny nie wpuścił pielgrzymów do wioski. Krzyż ustawiony został w miejscu, z którego po raz pierwszy pątnicy ujrzeli wierze kościoła w Sulisławicach, na tak zwanym Zgórsku. Przekazy głoszą, że od tamtego momentu, w Staszowie na cholerę nie umarł już nikt więcej.
Krzyż, zwany popularnie „staszowskim”, stoi do tej pory. Nie ten sam wprawdzie, który przynieśli niegdyś uczestnicy pierwszej pielgrzymki. Tamten, zniszczony upływem czasu, musiał zostać podmieniony. Do dziś czynność ta ponawiana była kilkakrotnie. Dla uczczenia 200. pielgrzymki odnowiono go po raz kolejny, a przy okazji uporządkowane zostało także jego otoczenie.
Staszowska pielgrzymka kultywowana jest bez przerwy od 1821 roku. Trud wędrówki, modyfikowaną kilkakrotnie trasą, której długość obecnie wynosi 24 km, podejmowały kolejne pokolenia mieszkańców miasta. Nawet w czasie okupacji, pod osłoną nocy, małymi grupami pielgrzymi z drewnianym krzyżem wędrowali w czerwcu do sulisławickiego sanktuarium.
Pielgrzymka ma swoje, pielęgnowane przez uczestników zwyczaje. Od wielu lat na przykład przy jednym z jezior golejowskich odbywa się co roku symboliczny chrzest nowicjuszy, czyli tych, którzy do Sulisławic idą po raz pierwszy.
Tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka, wyruszy 20 czerwca o godz. 10.10 sprzed kościoła św. Bartłomieja. Dojście do Sulisławic planowane jest na 17.40. O tym jak wyglądać będzie dwusetne pielgrzymowanie opowiedzieli nam Bohdan Juszczyk, który od lat 80. jest koordynatorem wydarzenia, Zofia Czerna oraz Kazimierz Szostak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach, a jednocześnie wydawca książki „200 lat do Ciebie się uciekamy”, w której zamieszczone zostały m.in. wspomnienia uczestników staszowskich pielgrzymek.
Obszerny materiał na ten temat w papierowym wydaniu „TN”
Fot. R. Staszewski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS