W Archiwum Diecezjalnym odnaleziono dokument potwierdzający, że ojciec jednego z tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki urodził się w Płocku.
Tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki przynosi więcej niespodzianek, niż moglibyśmy się spodziewać. Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać prestiżowe wyróżnienie dwóm naukowcom: Johnowi J. Hopfieldowi i Geoffreyowi E. Hintonowi “za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”.
Pierwszym zaskoczeniem dla wielu naukowców, zwłaszcza tych, którzy spodziewali się bardziej konserwatywnego podejścia komitetu, było przyznanie nagrody z fizyki za narzędzie typowo informatyczne. Tegoroczni laureaci w dziedzinie fizyki John Hopfield i Geoffrey Hinton wykorzystali narzędzia z zakresu fizyki do skonstruowania metod, które pomogły położyć podwaliny pod dzisiejsze potężne uczenie maszynowe. Hopfield stworzył strukturę, która może przechowywać i rekonstruować informacje. Hinton wynalazł metodę, która może niezależnie odkrywać właściwości w danych i która stała się ważna dla dużych sztucznych sieci neuronowych, które są obecnie w użyciu.
Drugą niespodziankę przekazała Diecezja Płocka. Okazało się bowiem, że w Archiwum Diecezjalnym w Płocku znajduje się metryka chrztu ojca jednego z noblistów Johna J. Hopfielda.
Można chyba śmiało powiedzieć, ze miłość do fizyki John J. Hopfield otrzymał w genach, bowiem jego rodzice byli fizykami. Jego ojciec – John Josepf Hopfield senior – urodził się 17 marca 1891 r. w Płocku przy ul. Synagogalnej 4. Wówczas było to Królestwo Kongresowe. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarł w 1953 r. Matka Johna J. Hopfielda juniora miała na imię Konstancja, jednak diecezja nie przekazuje bliższych informacji o jej pochodzeniu.
Pracownik Archiwum Diecezjalnego w Płocku dotarł do metryki chrztu Josepfa Hopfielda seniora, a właściwie Józefa Chmielewskiego. “Hop-field” jest bowiem luźnym odpowiednikiem nazwiska “Chmielewski”. Cóż, patrząc na tę historię, można żartobliwie stwierdzić: “daj mi znanego człowieka, a wskażę ci jego polskie korzenie”.
Metryka chrztu Józefa Chmielewskiego została udostępniona na stronie internetowej Diecezji. Samo archiwum skrywa jeszcze wiele cennych zbiorów. Pierwsza wzmianka o archiwum kapitulnym pochodzi z 1398 r., jednak z dużym prawdopodobieństwem dokumenty gromadzono i prz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS