Ci, którzy tropią cukier w żywności i napojach powinni wiedzieć, że możemy go znaleźć także w produktach, w których się go nie spodziewamy. Mowa o papierosach tradycyjnych oraz papierosach elektronicznych.
Według badania przeprowadzonego w USA niewielu konsumentów jest świadomych, że do papierosów dodaje się cukier (do 4% masy papierosa), gdyż ich producenci uparcie milczą na temat dodatków, które „upychają” w swoich wyrobach.
Słodkie papierosy są bardziej toksyczne i mocniej uzależniają
– Rolą cukru jest ulepszać smak i aromat papierosa. Niestety, dodanie cukru zwiększa toksyczność tego produktu i wpływa na jego właściwości uzależniające. Cukry sprzyjają paleniu tytoniu, ponieważ wytwarzają kwasy, które neutralizują ostry smak i wpływ dymu tytoniowego na gardło – pisze Magdalena Cedzyńska, kierownik Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Jak wyjaśnia ekspertka na stronie programu “Planuję długie życie”, słodki smak i przyjemny zapach aromatów karmelizowanych cukrów doceniają zwłaszcza początkujący palacze. Dodatkowo, spalanie cukru zawartego w tytoniu powoduje wytwarzanie się w dymie aldehydu octowego, który działając synergistycznie z nikotyną wzmacnia znacząco jej uzależniające działanie na organizm osoby palącej. Poddanie cukru procesowi spalania prowadzi też do zwiększenia toksyczności dymu tytoniowego i wytworzenia jego rakotwórczego potencjału.
Czy e-papierosy mają cukier?
Ekspertka NIO-PIB nie ma wątpliwości, że e-papierosy nie są żadną alternatywą dla tradycyjnego palenia i uzależniają tak samo. W ich przypadku na niekorzyść palaczy działa jeszcze bogactwo smaków i aromatów. Owocowe, kawowe, czekoladowe, karmelowe, cynamonowe, waniliowe i dziesiątki innych słodkich smaków przyciągają szczególnie młode osoby.
– Pomimo zapewnień producentów e-papierosów, że słodki smak liquidów jest niezwiązany z zawartością w nich cukru naukowcy postanowili zgłębić ten temat. Okazało się, że pomimo obietnic wytwórców, badacze zidentyfikowali zarówno cukry, jak i pokrewne aldehydy w niepodgrzanych liquidach do e-papierosów. Naukowcy zwracają uwagę, że wiele słodzonych e-papierosów zawiera takie składniki jak: cukier, karmel i miód w płynnej nikotynie. Rozkład tych cukrów pod wpływem ciepła może spowodować wytworzenie dwóch toksycznych substancji, które występują również w dymie tytoniowym. – pisze Magdalena Cedzyńska. – Naukowcy zbadali opary uwalniane przez płyny do e-papierosów o różnym stężeniu cukrów (trzech wyżej wspomnianych rodzajów cukrów), testując w oparach poziom dwóch toksyn zwanych furanami, których obecność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia dróg oddechowych u ludzi i wystąpienia nowotworów u myszy. Badanie wykazało, że w testach laboratoryjnych opary e-papierosów uwalniały furany w ilościach podobnych do tych w tradycyjnych papierosach, a czasem wyższych – przekonuje specjalistka..
Słodzik lepszy w papierosach?
Jednak wielu producentów e-papierosów na swoich stronach internetowych zapewnia, że słodki smak liquidu uzyskuje się nie dzięki cukrowi a słodzikom. Czy zatem można się poczuć bezpiecznie? Ufff to tylko słodzik?
– Niestety….badania sugerują, że słodziki dodawane do płynnej nikotyny odparowanej z e-papierosów mogą uwalniać pewne toksyny w ilościach tak wysokich, jak w dymie z tradycyjnych papierosów. Argumenty oparte o fakt, że e-papierosy zawierają słodziki, które są przecież dopuszczone do obrotu w przemyśle spożywczym nie biorą pod uwagę faktu, że spożywanie jakiejś substancji to nie to samo co wdychanie jej bezpośrednio do płuc. Zwłaszcza po podgrzaniu do 200-300 stopni – alarmuje Magdalena Cedzyńska.
Palisz? Jesteś zagrożony cukrzycą i próchnicą
Ekspertka NIO-PIB przypomina o znaczeniu wpływu samej nikotyny na poziom cukru we krwi osoby palącej. Badania prowadzone na tradycyjnych papierosach już dawno wykazały, że nikotyna zwiększa poziom cukru we krwi oraz hamuje aktywność trzustki i wydzielanie insuliny. Ponadto u osób już chorujących na cukrzycę powoduje wzrost poziomu hemoglobiny glikowanej (A1C) o ponad 30%. Hemoglobina glikowana to wskaźnik średniego poziomu cukru we krwi w ostatnich 3 miesiącach, a jej podwyższony poziom zwiększa ryzyko groźnych powikłań cukrzycy takich jak choroby oczu, choroby serca i nerek.
– Niedawno opublikowane badania wskazują, że także używanie e-papierosów z nikotyną wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia stanu przedcukrzycowego. Na koniec, nie warto zapominać, że cukry są próchnicotwórcze, zatem częste narażenie na nie podczas wapowania w połączeniu z cukrami w diecie naraża ich użytkowników na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zębów – przestrzega Magdalena Cedzyńska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS