Jednopłytkowe komputery pokroju Arduino czy Raspberry Pi mają szereg zalet, do których zaliczyć możemy przede wszystkim niewielki rozmiar. Standardowo urządzenia te bazują na zwykłej płytce drukowanej, przez co są sztywne, a próby zgięcia mogą poskutkować uszkodzeniem. Zupełnie inaczej jest w przypadku tej kopii Arduino. W przeciwieństwie do oryginału jej PCB można wyginać.
Arduino, Raspberry Pi czy pokrewne do nich urządzenia można wykorzystywać na bardzo wiele sposobów. Niewielki rozmiar, niski pobór mocy oraz możliwość samodzielnej konfiguracji i programowania to zalety, które mogą okazać się kluczowe w wielu projektach. A co jeśli do tego wszystkiego dodać jeszcze możliwość zginania? Taki projekt stworzył deweloper Rajesh K T. Materiał z prezentacją zginanej kopii Arduino odnajdziemy na kanale YouTube EDISON SCIENCE CORNER.
Podstawą do stworzenia tej wersji była możliwość wykonania przez producenta PCB niestandardowej płytki zbudowanej z elastycznych warstw.
Podstawą do stworzenia tej wersji była możliwość wykonania przez producenta PCB niestandardowej płytki zbudowanej z elastycznych warstw. Deweloper musiał jednak sam przygotować projekt i zdecydować jakie elementy elektroniczne znajdą się na PCB. Po otrzymaniu elastycznej płytki trzeba było jeszcze ręcznie przylutować wszystkie niezbędne układy. Wśród nich znalazło się między innymi pojedyncze złącze USB-C. Jest też przełącznik służący do włączania oraz przycisk reset.
Jak cienkie jest Flexduino?
Płytkę Flexduino można też połączyć z innym urządzeniem dzięki obecności 3-pinowego złącza. Co chyba najważniejsze elastyczna wersja Arduino działa, o czym świadczy chociażby świecenie zamontowanych diod LED. Warto też dodać, że sama płytka jest bardzo cienka, ponieważ jej grubość wynosi tylko 1 mm. To z pewnością dodatkowo ułatwia samo zginanie.
Zginane płytki drukowane mogą okazać się bardzo przydatne w tworzeniu urządzeń o nieregularnych kształtach. Kto wie, może Flexduino zostanie wykorzystane w budowie jakiegoś urządzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS