A A+ A++

Stalowa konstrukcja w kształcie łuku pojawiła się na pl. Zbawiciela w poniedziałek, 28 czerwca. Już w pierwszych godzinach po jej ustawieniu w sieci zaroiło się od domysłów, do czego posłuży. Sprawa najbardziej poruszyła prawicową część, która uznała, że metalowy szkielet oznacza powrót – kontrowersyjnej ich zdaniem – tęczy.

Tęcza na pl. Zbawiciela? Wyjaśniamy

Tęcza na pl. Zbawiciela? Budowa metalowej konstrukcji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

W prowadzonym przez braci Karnowskich portalu wPolityce.pl zdjęcia tajemniczej konstrukcji zostały uznane za “niepokojące”. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski skomentował zdjęcie na Twitterze: “Tymczasem władze Warszawy najprawdopodobniej uznały, że czas powrócić do popularnej swego czasu, gry miejskiej na Placu Zbawiciela!” i dodał emotikonkę płomienia – aluzję do wielokrotnego podpalania stojącej w tym miejscu kilka lat temu instalacji Julity Wójcik.

Tymczasem, jak udało się nam ustalić, szkielet na pl. Zbawiciela stanął jedynie tymczasowo. Jeszcze dziś wieczorem zostaną do niego przyczepione kolorowe balony. Wszystko na potrzeby filmu, który będzie tam kręcony.

Informacje te potwierdza m.in. Marzena Wojewódzka z biura prasowego stołecznego ratusza oraz pracownicy, którzy pompowali balony w poniedziałek.

Tęcza na pl. Zbawiciela? Budowa metalowej konstrukcjiTęcza na pl. Zbawiciela? Budowa metalowej konstrukcji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Odbudowana tęcza na pl. Zbawiciela scenografią komedii romantycznej o narodowcu i feministce

Jak nieoficjalnie udało się nam dowiedzieć, tęcza będzie elementem scenografii komedii romantycznej “Kryptonim Polska”, opowiadającej o uczuciu, które rodzi się między białostockim narodowcem (w tej roli Maciej Musiał) a wojującą feministką (Magdalena Maścianica). W drugoplanowych rolach pojawią się m.in. Borys Szyc, Antoni Królikowski i Piotr Cyrwus.

Kadr z filmu 'Kryptonim Polska'. Na zdjęciu Borys Szyc jako lider Zrzeszenia Młodzieży RadykalnejKadr z filmu ‘Kryptonim Polska’. Na zdjęciu Borys Szyc jako lider Zrzeszenia Młodzieży Radykalnej fot. materiały dystrybutora

Zdjęcia do filmu trwają od jakiegoś czasu w Białymstoku i w Warszawie. Dystrybutor filmu, firma Kino Świat pisze o nim: “Nadchodzi film wybuchowy jak trotyl i kolorowy jak tęcza!”.

Plan B i jego pomysł na tęczę

To nie pierwszy w ostatnich dniach temat, który dotyczy tęczy na pl. Zbawiciela. W weekend pisaliśmy, że swój pomysł na przypomnienie instalacji ma Plan B. Właściciele tego klubu wpadli na pomysł, by wykorzystać w tym celu telefon i czytnik kodów QR. Z pomocą aplikacji do skanowania kodów można np. odczytać kod z naklejki, które pojawiły się na stolikach, lub Instagrama. Tak uzyskuje się dostęp do wirtualnej nakładki w aplikacji Instagram. Kolorowa tęcza może ozdobić nasze selfie lub inne zdjęcia. Klub zachwala, że tej tęczy nie da się spalić.

Wszystko to luźne nawiązania do instalacji artystycznej Julity Wójcik. Jej tęcza zniknęła z pl. Zbawiciela sześć lat temu. Głośno stawało się o niej za każdym razem, gdy ktoś ją podpalał. W 2013 r. stanęła w ogniu po Marszu Niepodległości.

Tęcza na pl. Zbawiciela podpalona podczas Marszu Niepodległości w 2013 r.Tęcza na pl. Zbawiciela podpalona podczas Marszu Niepodległości w 2013 r. MAŁGORZATA GENDŁEK

Po jednym z takich podpaleń przez całą dobę tęczy pilnował patrol straży miejskiej, któremu często towarzyszył wóz policyjny. Instalacja artystyczna została również objęta monitoringiem. Zamontowano też zraszacze wody, które miały utrudnić kolejne podpalenie tęczy. W sierpniu 2015 r. praca Wójcik została zdemontowana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSensacyjne kulisy oczekiwania na powrót Donalda Tuska
Następny artykułPekin 2022. Ostatnie przygotowania hokeistów przed eliminacjami IO