W panelu wzięły udział: Lucia Klestincova, członkini grupy zadaniowej ds. równości w Komisji Europejskiej, Bianka Siwińska, CEO Fundacji Perspektywy, Olga Kozierowska, CEO Fundacji Sukces Pisany Szminką, oraz Eliza Durka, CEO Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. W trakcie rozmowy udało się pokazać najlepsze projekty na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet w sektorze technologicznym i nie tylko.
– To pierwsze w Polsce wydarzenie w ramach inicjatywy #Huawei4Her. Bardzo potrzebnej, bowiem to od publicznej dyskusji i dzielenia się dobrymi praktykami zaczyna się zmiana na dużą skalę – mówi Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager w Huawei Polska, organizatorka debaty.
W Polsce kobiety stanowią obecnie 20-25 procent pracowników branży technologicznej. A na kierowniczych stanowiskach w tej branży jest nas znacznie mniej, choć mamy niezwykły potencjał. – Jak zachęcić dziewczyny i młode kobiety do zostania naukowcami, innowatorkami i liderkami ery cyfrowej? – zapytała Dorota Haller, dyrektorka ds. marketingu, komunikacji i digitalu Huawei.
Panelistki wskazywały na konieczność wsparcia dziewczynek już na początku ich edukacji.
– Dziewczynki słyszą: „Matematyka nie jest dla ciebie”, choć ich zdolności są równe zdolnościom chłopców. Drugi stereotyp głosi, że to mężczyźni rządzą światem i decydują o ważnych sprawach. Dopiero walcząc z tymi stereotypami, możemy zmienić rzeczywistość – mówiła Eliza Durka.
Dobry przykład
A skoro inspiracja i wsparcie są tak ważne w budowaniu świata opartego na równości, to jakie są przykłady najlepszych praktyk w tym obszarze? Bianka Siwińska, CEO Fundacji Perspektywy, opowiedziała o organizowanej od trzech lat akcji „IT for She”. – Wysyłamy sto wolontariuszek do małych miejscowości, aby przez tydzień uczyły dzieci programowania, robotyki i nowych technologii. Nauczycielki wolontariuszki to studentki z wydziałów IT. Pokazujemy, że kobiety mogą robić karierę w STEM i odnosić sukcesy – zaznaczyła.
…i technologiczne wsparcie
Ostatnia runda dyskusji dotyczyła roli, jaką nowe technologie mają do odegrania na rzecz równości płci w gospodarce. – Technologie w kontekście zawodowym dają wiele możliwości: większą elastyczność, mniejszą presję, pozwalają w bardziej transparentny sposób zaprezentować efektywność w pracy. Powinno to sprzyjać awansowaniu kobiet i promocji ich sukcesów zawodowych – stwierdziła Olga Kozierowska. – Nie tylko technologie mogą dać dużo k … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS