W ciągu minionej dekady technologia bardzo się zmieniła i to prawdopodobnie w sposób, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Oto urządzenia i innowacje, które 10 lat temu albo nie istniały w ogóle, albo były w powijakach.
W kultowym filmie „Blade Runner” Ridley Scott wyobrażał sobie rok 2019 jako ponurą dystopię z replikantami-klonami i latającymi samochodami. W „Powrocie do przyszłości II” rok 2015 był wypełniony samozawiązującymi się sznurówkami i poduszkowcami. A w 2006 roku niektórzy eksperci techniczni przewidywali, że w nadchodzącej dekadzie użytkownicy iPodów przesiądą się na Zune.
Podczas gdy te przewidywania pozostają w sferze fantastyki naukowej lub po prostu okazały się błędne, ostatnia dekada przyniosła kilka niesamowitych, zmieniających świat innowacji. Spójrzmy na technologie, które przeszły największą transformację w ciągu ostatnich 10 lat.
Smartfony
Pierwszy iPhone został zaprezentowany 29 czerwca 2007 roku. Od tego czasu powstały 24 inne wcielenia smartfona Apple. Dobrze obrazuje to, jaką drogę przeszły smartfony przez ten czas – także innych firm. Kiedyś smartfony były oznaką luksusu, dzisiaj są coraz tańsze, coraz lepsze i coraz powszechniejsze.
Z danych firmy Gartner wynika, że w 2020 r. na świecie sprzedano ponad 1,347 mld sztuk smartfonów. Szacuje się, że ok. 4 mld ludzi mają przynajmniej jeden telefon komórkowy. Statystyki te będą jeszcze bardziej rosnąć, nawet pomimo chwilowego przestoju związanego z pandemią COVID-19.
Sieć komórkowa – z 3G do 5G
Z sieci komórkowych korzystamy wszyscy od 40 lat. W tym czasie znacznie się one zmieniły – nie tylko szybsze są połączenia głosowe, ale możliwe stały się wideorozmowy praktycznie z niezauważalnymi opóźnieniami. W Polsce sieć 1G wprowadzono w 1992 r., a 3G była pierwszym tego typu rozwiązaniem umożliwiającym pełny dostęp do internetu w telefonie. Wprowadzono ją do powszechnego użytku na początku XXI wieku i wtedy oferowała transfery danych na poziomie 7,2 Mb/s.
W 2020 r. w Polsce oficjalnie pojawiła się sieć 5G (5. generacja), która pozwala na surfowanie w internecie z prędkością liczoną nawet w Gb/s, czyli porównywalną ze światłowodem. To … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS