A A+ A++

Uczniowie i nauczyciele czekają na wrześniowy powrót do szkół. Większość nie chce edukacji zdalnej, ale towarzyszy im też obawa, że w szkołach, w których trudno utrzymać reżim sanitarny, będą pojawiać się ogniska koronawirusa. Dwie śląskie firmy: TIMATE z Chorzowa i Euvic IT z Gliwic połączyły siły, żeby stworzyć narzędzie, które pomoże zapewnić bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom w czasach pandemii.

System o nazwie TIMATE działa w oparciu o inteligentne karty w formie identyfikatorów, wyświetlających zdjęcie oraz imię i nazwisko użytkownika. W szkole, która zdecyduje się korzystać z systemu, kartę dostanie każdy uczeń i nauczyciel. W placówce zainstalowana zostanie też sieć czujników, które automatycznie będą zbierać dane z kart – bez konieczności ich odbijania czy skanowania.

Zainteresowane szkoły z Portugalii

Co ważne, karty nie będą zbierać danych biometrycznych, a poza terenem szkoły przestaną wyświetlać informacje o użytkowniku, dlatego szkołom nie będą grozić konsekwencje ze strony Urzędu Ochrony Danych Osobowych. – System TIMATE powstał z myślą przede wszystkim o przemyśle i tam był wdrażany. Rynek sam jednak dostrzegł, że potencjał tego rozwiązania jest znacznie większy. Dostaliśmy zapytanie z Portugalii, czy nie moglibyśmy dostosować naszego narzędzia do potrzeb szkoły. Zrobiliśmy to – mówi Sebastian Młodziński, dyrektor generalny TIMATE.

W wersji dla szkół wprowadzone zostały dodatkowe funkcjonalności. Karty pełnią nie tylko rolę cyfrowych identyfikatorów, ale także dzienniczków ucznia, gromadzących oceny z danego dnia i spis aktualnych zadań domowych.

Mogą także zawierać plan lekcji i pełnić funkcję kart bibliotecznych. System automatycznie sprawdza obecność uczniów i lokalizuje, w którym punkcie szkoły aktualnie dany uczeń się znajduje (czy jest obecny w sali, w której prowadzona jest przewidziana w planie lekcja).

System sprawdzi obecność na lekcjach i ustali porę przerw

Dodatkowo system kontroluje liczebność uczniów podczas przerw. Może automatycznie regulować porę rozpoczynania się przerw dla różnych klas po to, żeby zbyt wielu uczniów nie wychodziło równocześnie na korytarz. Podczas przerw system zmierzy też odległości między uczniami, przypominając, by nie zbliżali się zbytnio do siebie.

Ponadto system może mierzyć temperaturę ciała uczniów i nauczycieli oraz wysyłać im komunikaty przypominające o porze na umycie rąk. Funkcja SOS włączana jednym przyciskiem pozwala z kolei uczniowi wezwać pomoc w sytuacji wypadku, zasłabnięcia czy nękania przez innego ucznia.

W większość tych samych funkcji wyposażona jest karta nauczyciela. – Powrót do szkół po wakacjach będzie wyjątkowo trudny. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie będą musieli prawdopodobnie przywyknąć do pracy w zupełnie innych warunkach. Należy spodziewać się, że wprowadzony zostanie reżim sanitarny. Nasz system pozwala funkcjonować zgodnie z nim – mówi Młodziński.

Karty lepsze niż smartfony

Podkreśla, że karty mogą być pomocne w oderwaniu uczniów od smartfonów, które ci uparcie przynoszą do szkół. – Uczniowie często tłumaczą, że muszą mieć przy sobie telefony, aby ich opiekunowie wiedzieli, gdzie są i czy wszystko jest z nimi w porządku. Nasz system daje takie same, a nawet znacznie większe możliwości. Jednocześnie chroni przez dekoncentracją, a karta ma kilkaset razy mniejsze promieniowanie niż komórka – mówi Młodziński.

System TIMATE może zostać zintegrowany z funkcjonującymi już w szkołach dziennikami elektronicznymi takimi jak Librus czy Vulcan. – Zwróciliśmy szczególną uwagę na wielojęzyczność narzędzia, jego bezpieczeństwo, a także prostotę w użytkowaniu i zarządzaniu. To bardzo ważne dla takich klientów jak placówki edukacyjne – mówi Bartłomiej Łatka, dyrektor sprzedaży w Euvic IT.

System jest już dostępny nie tylko dla portugalskich szkół. Mogą go także kupić szkoły z Polski. Jego autorzy zapewniają, że cena TIMATE dla placówek edukacyjnych jest dużo niższa niż podobnego rozwiązania przygotowanego wcześniej z myślą o firmach. Na razie trwają rozmowy z dyrektorami szkół, którzy są zainteresowani rozwiązaniem, ale czekają na rządowe rozporządzenia, precyzujące, w jaki sposób placówki będą funkcjonować od września.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb Bernarda Ładysza. Legendarny śpiewak spoczął w Alei Zasłużonych
Następny artykułPierwsze narodziny