Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, nazywany Teatrem Witkacego, jest miejscem unikalnym i wyjątkowym. Powstał z pasji i zapału młodych ludzi — absolwentów krakowskiej szkoły teatralnej. Przyciąga swoją magią turystów nie tylko z Polski, ale również zza granicy.
Kiedy powstał Teatr Witkacego?
Teatr Witkacego został stworzony 24 lutego 1985 roku. Nadano mu imię Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jego założycielami byli: Julia Wernio i Andrzej Dziuk, będący absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a także ówcześni studenci tej szkoły: Dorota Ficoń, Karina Krzywicka, Piotr Dąbrowski, Andrzej Jesionek, Krzysztof Łakomik, Krzysztof Najbor i Piotr Sambor. Powstanie teatru miało miejsce dokładnie w setną rocznicę urodzin Witkacego.
Pomysł powstania teatru zrodził się w ich głowach w sierpniu 1984 roku, po wystawieniu sztuki Witkiewicza pod tytułem „Pragmatyści”. Młodych ludzi połączyło wspólne dążenie do tego, by osiągnąć artystyczną samodzielność. Chcieli stworzyć nową jakość, która byłaby inna od tych prezentowanych przez ówczesne instytucje kulturalne.
Wybór Witkacego na patrona teatru nie był zrządzeniem przypadku. Pisarz miał ścisłe powiązania ze sztuką i kulturą Zakopanego. Uważał on teatr za miejsce wyjątkowe. Inspiracją dla założycieli była jego teoria Czystej Formy. Miała ona silny wpływ na charakter prezentowanych spektakli, recitali, czy koncertów. Pomimo tego, że forma sztuki w Teatrze Witkacego jest niestereotypowa, to jest to w pełni profesjonalny i zawodowy teatr.
Miejsce, w którym znajduje się siedziba Teatru Witkacego, jest również ściśle związana z dziedzictwem kulturowym Zakopanego. Jest to dawny Zakład Wodoleczniczy doktora Andrzeja Chramca. W czasach swojej niezwykłej popularności spotykała się tam elita intelektualna i artystyczna Zakopanego.
Jaką misję ma Teatr Witkacego?
Teatr Witkacego kieruje swoje przedstawienia dla osób, które mają prawdziwą potrzebę, by obcować ze sztuką. Określany jest jako „Teatr — schronisko”. Jego twórcy kładli duży nacisk na to, by mieć jak najbliższy kontakt z widzem. Dążyli w swojej sztuce do tego, by nawiązać dialog z publicznością. W Teatrze Witkacego widzowie są zawsze mile widzianymi gośćmi.
Spektakle Teatru Witkacego pozwalają na to, by wznieść się na metafizyczny sposób przeżywania sztuki. Zbliżają widzów do tematów dotyczących człowieka, Boga, wartości, czy podejmowanych życiowych decyzji i skłaniają do refleksji
Teatr Witkacego wystawia swoje sztuki również poza swoją siedzibą w Zakopanem. Można oglądać je na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, za które Teatr otrzymuje nagrody i wyróżnienia.
Czym wyróżnia się Teatr Witkacego?
W Teatrze Witkacego panuje wyjątkowa atmosfera. To teatr jedyny w swoim rodzaju. Goście teatru mogą tak jak w schronisku, napić się gorącej herbaty. To, co niezwykłe, bardzo często goście teatru schodzą prosto z gór, by obejrzeć spektakl. Zamiast widzów ubranych w wytworne stroje, częściej można spotkać takich w polarach, swetrach, czy ubłoconych butach
Atmosfera i wyjątkowy klimat Teatru Witkacego sprawiają, że jest to miejsce na mapie Zakopanego, które koniecznie trzeba odwiedzić.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS