W sobotę, 4 kwietnia, na kanale YouTube odbędzie się oficjalna premiera filmu „Kain In Absentia” powstałego na bazie spektaklu „Kain” w reżyserii Diego Pileggiego. Spektakl powstał we współpracy z osadzonymi w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu w ramach projektu „Odkluczanie”.
Teatr w czasie uwięzienia
Jak podkreślają organiatorzy wydarzenia, prezentacja filmu może stać się jedyną okazją doświadczenia teatru w murach więzienia bez wcześniejszej konieczności rejestracji, przesłania danych osobowych oraz odbycia obowiązkowej kontroli osobistej. Ma to być swoista próba zaangażowania widza i skonfrontowania go z tym, co pozostaje w nim uśpione.
– To wewnętrzny, a zarazem symboliczny głos tego, co uwięzione, spychane przez nas niejednokrotnie w najgłębsze zakamarki naszego życia duchowego. Wreszcie – to sam teatr w sytuacji uwięzienia – czytamy w opisie spektaklu.
Inspiracją stała się dla nich akcja #zostanwdomu, a także słowa Antonina Artauda. – Działanie teatru, jak działanie dżumy, jest wysoce dobroczynne, gdyż sprawiając, że ludzie widzą się takimi, jacy są, obnaża kłamstwo, gnuśność, małość, świętoszkowatość, strząsa duszny bezwład materii, która zalewa nawet najoczywistsze spostrzeżenia zmysłów – napisał w jednym ze swoich słynnych tekstów, zatytułowanym „Teatr i dżuma”.
„Normalnie, czyli online”
Aktorzy Teatru Polskiego prezentują w Internecie, za pośrednictwem mediów społeczniściowych, wybór z polskiej i zagranicznej literatury. W ramach akcji „Normalnie, czyli online” można usłyszeć m.in. fragmenty „Samuela Zborowskiego” Słowackiego, „Łysej śpiewaczki” Ionesco, „Procesu” Kafki, „Kariery Nikodema Dyzmy” T. Dołęgi-Mostowicza czy „Filibert dzieckiem podszyty”, dygresyjną powiastkę z „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Nie zabraknie też wierszy, bajek czy przypowieści dla najmłodszych. Aktorzy przeczytają teksty: Tuwima, Brzechwy, Krasickiego, Kerna czy Andersena.
Teatr dysponuje archiwalnym filmem dokumentalnym, którego jest współproducentem, a który pokazuje archiwalny repertuar teatru z lat 90 poprzedniego stulecia. Będzie też można zobaczyć emisje online archiwalnych nagrań przedstawień i fragmentów dokumentalnego reportażu, Znajdą się wśród nich: „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery w reż. Jana Szurmieja, „Zemsta” Fredry w reż. Andrzeja Makowieckiego, „Płatonow” Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego, czy „Damy i huzary” Fredry, w reżyserii Dariusza Miłkowskiego.
Autorzy projektu pracują także nad wykorzystaniem wideotransmisji, żeby bezpośrednio zapraszać widzów do warsztatów teatralnych, prowadzonych przez artystów Teatru Polskiego.
Teatralna edukacja
W ramach akcji „Teatr na wynos” pracownicy Wrocławskiego Teatru Lalek postanowili podzielić się z internautami materiałami, które przez ostatnich kilka lat publikowali w programach teatralnych kolejnych premier. Inspiracją dla ich powstania były spektakle teatru, ale ich znajomość nie jest konieczna.
– Wymyślając zadania i zabawy, staraliśmy się bowiem, by miały one charakter kontekstowy, a ich tematy były uniwersalne – podkreślają pracownicy teatr. Materiały dostępne są na stronie internetowej. Można je pobrać i wykorzystać w dowolnym momencie.
Każdy zestaw opatrzony został krótką etykietką, zawierającą wiek odbiorcy, główne tematy oraz słowa-klucze. Wszystkie pliki można pobrać na komputer albo wydrukować. Organizatorzy akcji będą wdzięczni za informację zwrotną dotyczącą udostępnionych materiałów i sugestie kolejnych działań pedagogiczno-teatralnych, które w obecnej sytuacji mogłyby pomóc w pracy z dziećmi. Pisać w tej sprawie można pod adres: [email protected].
“Pustka. Pustynia. Nic.” w Pantomimie
Zgodnie z kwietniowym repertuarem Wrocławski Teatr Pantomimy w dniach 3-5 kwietnia miał zagrać na Scenie na Świebodzkim „Pustkę. Pustynię. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla. Przedstawienie będzie można jednak zobaczyć, tyle że na kanale YouTube – PantomimaWroc.
W piątek, 3 kwietnia o godz. 19, Wrocławski Teatr Pantomimy udostępni na swojej stronie internetowej i na kanałach społecznościowych link do archiwalnego nagrania tego spektaklu. Przedstawienie będzie dostępne dla widzów do 5 kwietnia.
„Pustka. Pustynia. Nic.” inspirowana jest „Dziennikami” Witolda Gombrowicza; premiera odbyła w 2016 roku. Do tej pory przedstawienie grane było m.in. w ramach Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, programu Teatr Polska, czy Scena dla Tańca.
Prezentowane nagranie to zapis przedstawienia, które odbyło się w marcu 2016 roku na Scenie na Świebodzkim.
Capitol i Teatr Współczesny
Na stronie Teatru Muzycznego Capitol udostępnione są archiwalne spektakle. Od środy, 18 marca, można tam obejrzeć „Śmierdź w górach”, czyli „pewien rodzaj musicalu” Konrada Imieli i Cezarego Studniaka.
Do internetu przeniósł się także Wrocławski Teatr Współczesny. Codziennie o godz. 12 aktorzy pokazują widzom na FB i Instagramie teatru, jak aktywnie spędzać czas i przy okazji nie zwariować.
Tagi: koronawirus, teatr online, kultura online, Wrocławski Teatr Współczesny, capitol, teatr captol, teatr lalek, wrocławski teatr lalek, Kain, Teatr Polski, Teatr Polski we Wrocławiu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS