A A+ A++

Niepewność to słowo opisujące najlepiej trwającą od roku sytuację w instytucjach kultury. Poprzednie odmrożenie – choć i tak utrzymane w ścisłym reżimie sanitarnym – obowiązywało niewiele ponad miesiąc. Co prawda rząd nie ogłosił jeszcze kolejnego powrotu, ale wiele instytucji kultury, wsłuchując się w komunikaty rządowe, jest zdania, że nastąpi to zaraz po długim weekendzie majowym. By uniknąć zaskoczenia, już teraz przygotowują repertuar na najbliższe miesiące. Wśród nich jest także Teatr Stary w Lublinie.

 Psychozy polskiego społeczeństwa

Pierwszym po przerwie wydarzeniem będzie zaplanowane na 4 maja spotkanie z cyklu “Bitwa o kulturę”. Grażyna Lutosławska porozmawia z Ludomirem Franczakiem, Magdaleną Franczak i Katarzyną Krakowiak m.in. o tym, jak jak wygląda rzeźba z dźwięku i czy w naszej relacji z rzeczywistością nie nadużywamy wzroku?

Kilka dni później (8 maja) na lubelskiej scenie wystąpi dowodzony przez Arkadiusza Jakubika zespół Dr Misio. Zespół stara się promować wydany w ubiegłym roku album „Strach XXI wieku”. Muzycy rozprawiają się tym razem z lękami, psychozami polskiego społeczeństwa oraz przedstawicieli obecnej władzy. Niejednokrotnie sięgają do czasów swojej młodości.

W sumie do końca sezonu lubelska publiczność wysłucha 15 koncertów. Wystąpią m.in.: Marek Andrzejewski (19 maja), Krzysztof Herdzin Quartet (26 maja), Król (9, 10 czerwca) oraz Waglewski/Fisz/Emade (17 czerwca). Iza Połońska zaśpiewa utwory Seweryna Krajewskiego (12 maja), a Marcin Januszkiewicz wystawi spektakl muzyczny oparty na utworach Lady Pank i Perfectu (21 maja). W ramach projektu “Lubelska Premiera Muzyczna” zaprezentują się Łukasz Jemioła (2 czerwca) oraz Jan Kondrak i Adam Szabat (16 czerwca). Do teatru przyjedzie też Miroca Paris (15 maja), wieloletni muzyczny partner Cesarii Evory.

Dwójka bohaterów i ich niełatwe relacje

Dużo muzyki odnajdziemy też w spektaklu „Kobiety objaśniają mi świat” krakowskiego Teatru Nowego PROXIMA (28 maja). Wypełnią go utwory PJ Harvey, Patti Smith, Lesley Gore, 4 Non Blondes i Niny Simone w wykonaniu aktorek: Anny Tomaszewskiej, Martyny Krzysztofik, Katarzyny Zawiślak-Dolny, Katarzyny Galicy i Aliny Szczegielniak.

Warto zobaczyć też „Tchnienie” Teatru Narodowego (11, 12 czerwca), ukazujący dwójkę bohaterów – kobietę i mężczyznę i ich niełatwe relacje. – Justyna Kowalska i Mateusz Rusin mają stworzyć cały świat. To oni są scenografią, muzyką, rekwizytem… wszystkim. To jest bardzo trudne. W ogóle to jedna z trudniejszych rzeczy w teatrze: zrobić spektakl tylko „za pomocą” aktorów i słów – tłumaczy reżyser Grzegorz Małecki.

Wśród propozycji dla najmłodszych widzów znalazły się spektakl “Las się żyje”, koncerty z cyklu Mała i Młoda muzyka, projekcje filmów oraz spotkanie z literaturą w ramach Bajkowej niedzieli. W programie teatru nie mogło też zabraknąć pokazów filmowych oraz spotkań z cyklu “Bitwa o kulturę/literaturę”.

Wszystkie działania będą realizowane w oparciu o obowiązujące wytyczne z zachowaniem standardów sanitarnych. Liczbę miejsc udostępnionych do sprzedaży zmniejszono o 50 proc. Szczegółowy repertuar na stronie teatrstary.eu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChuchała: Chciałbym uwolnić emocje i zacząć się ścigać
Następny artykułSeniorzy! Uwaga na oszustów podczas Narodowego Spisu Powszechnego