A A+ A++

BIAŁA PODLASKA 3. Festiwal Bogusława Kaczyńskiego to nie tylko koncerty, ale także spora dawka wydarzeń teatralnych. 21 września Teatr Słowa zaprezentował premierową sztukę „Nepel syn Pratula”.

Akcja spektaklu rozgrywa się wśród Słowian w X w. na terenach obecnej Białej Podlaskiej i okolic. Władyką Nadbużańskim, czyli wodzem z woli ojców jest Pratul. Jego stryjeczny brat Werchlisz zazdrości mu przywództwa i czeka okazji, aby przejąć miecz – symbol władzy. Na domiar złego syn Pratula, Nepel zostaje wysłany do Gniezna, gdyż stamtąd docierają niepokojące wieści o przyjęciu przez Mieszka nowej wiary. Wszyscy oczekują w napięciu powrotu Nepela i wieści o Gnieźnie, gdyż woleliby żyć w zgodzie z potężnym plemieniem Polan na czele którego stoi.

Autorem tekstów jest bialski pisarz Jacek Daniluk. Sztukę wyreżyserowała Danuta Szaniawska, a na scenie wystąpili: Dariusz Bieliński jako Nepel, Marzena Borkowska-Cieleśnica jako Łęgowa, Edward Burta jako Werchlisz, Tadeusz Humin jako Teresp, Bożena Jaroszuk-Różycka jako kapłanka III, Bożena Juchimiuk jako kapłanka I, Leonard Kołpak jako Pratul, Katarzyna Krajewska jako Piasecka-Lica, Beata Parafiniuk jako Malowa, Marcin Rojek jako Serpel, Patrycja Rytel jako Zaczopa, Danuta Szaniawska jako kapłanka II i Faustyna Wojdakowska jako Derła. Kostiumy do sztuki przygotowała Małgorzata Maciejewska, scenografię zaaranżował Adam Korszun, a za akustykę odpowiedzialny był Marcin Kalicki.

Teatr Słowa działający przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego powstał w 2000 r. Skupia wokół siebie miłośników sztuki scenicznej. Głównym jego celem jest doskonalenie kultury żywego słowa i popularyzacja literatury pięknej. Reżyserem teatru do 2019 r. był Jan Gałecki zaś od 3 lat reżyserem teatru jest Danuta Szaniawska. Repertuar grupy jest szeroki, od spektakli teatru poezji do repertuaru klasycznego jak „Niedźwiedź”, „Wysoka ściana”, „Rozdroże miłości”, „Klan wdów”, „Maski” po adaptację sceniczną „Starej baśni” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wystawiono także „Balladynę” Juliusza Słowackiego i „Damy i huzary” Aleksandra Fredy, i „Pana Jowialskiego”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek przy węźle Dąbrowa. Dachowanie osobówki. Interwencja LPR
Następny artykułBilety na LIpali w Underground Pubie