A A+ A++
fot.fb/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Teatr Mickiewicza szykuje marcową premierę

Przed widownią 16 marca polska prapremiera sztuki „Urok likwidacji”. To tytuł związany z niedawnymi czasami, czyli transformacją strojową w Polsce i sytuacją obywateli z lat 90:

Agata Biziuk-Brajczewska: Jest to spektakl muzyczny na podstawie cyklu reportaży Piotra Lipińskiego i Michała Matysa „Urok likwidacji”. Są to reportaże opowiadające o latach 90. z całymi kuriozami tamtych czasów, czyli z cudotwórcami, kosmitami lądującymi na polskich polach. Wraz z demokracją Polacy dostali całe morze absurdu z zachodu, z którym nie bardzo wiedzieli jeszcze co zrobić, z tego tutaj taka kariera od zera do milionera, kwitło mnóstwo dziwnych kwiatków w naszej Polsce.


fot.fb/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Jak mówi Agata Biziuk-Brajczewska, reżyserująca to przedstawienie, powstał wyjątkowy tekst, który dramaturgicznie okazał się polem do popisu dla aktorów. Przekonamy się o tym 16 marca, gdy tytuł trafi na afisz. Pod wieloma względami dotyczy dobrze znanego nam otoczenia ostatnich lat:

Agata Biziuk-Brajczewska: Prócz tego wymiaru komediowego, muzycznego, który tutaj jest bardzo wyrazisty, ponieważ jest 10 songów napisanych przez Grzegorza Rdzaka, które pięknie wyśpiewują nasi aktorzy, jest ten kontekst współczesności. Trzeba pamiętać, że ten 89 i 90 to był czas, kiedy ludzie po takim systemie reżimowym, jak dzieci nagle dostali wolność. Jak dziecko dostaje wolność, to co z tą wolnością robi? Czas pokazał, że morze plastiku, układy mafijne i bardzo duża korupcja. Czas pokazał, że pokłosie tych lat 90. oprócz tego, że jest zabawne i kolorowe, jest też pewnym niegospodarowaniem z wolności.

fot.fb/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Przedstawienie zostało oparte na cyklu reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego. W spektaklu zagrają: Maciej Półtorak, Antoni Rot, Iwona Chołuj, gościnnie Marcel Opaliński, Marta Honzatko i Karol Czajkowski. To ma być dla widzów coś więcej niż podróż sentymentalna:

Agata Biziuk-Brajczewska: Podróż sentymentalna, ale też troszeczkę moralizatorska, oprócz tego, że jest to spektakl muzyczny i rozrywkowy, to pochylając się nad tymi czasami, widzimy niebezpieczeństwa, jakie daje nam transformacja, wolność, poczucie zwycięstwa. Mnie się wydaje, że Polska jest w takim chocholim tańcu od dłuższego czasu, że my tak co 10 lat przechodzimy taką transformację i zmianę i za każdym razem wierzymy, że to będzie ta zamiana i cały czas jako Polacy jesteśmy w takim oczekiwaniu, że liczymy na to, że ustrój zrobi to za nas, a ustrój to my, czyli odpowiedzialność jest w naszych rękach.

Prapremiera w Częstochowie w sobotę 16 marca o godz. 19.00. Polecała reżyser sztuki Agata Biziuk-Brajczewska.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarcie obwodnicy w Gliwicach. Jakie będą atrakcje?
Następny artykułWęże 2024. “Pan Samochodzik i Templariusze” najgorszym polskim filmem?