A A+ A++

Premiera przedstawienia „Cicho…sza…” odbędzie się o godz. 14 na stronie internetowej: dramatyczny.pl, a także na Facebooku oraz na kanale teatru w serwisie YouTube.

Nie za głośno, nie za jasno

– Nasz projekt jest szczególny, bo skierowany do wyjątkowej widowni. Dlatego na każdym poziomie, poczynając od scenariusza, nasza praca wymagała konsultacji. I dlatego byli nam potrzebni specjaliści, pracujący z takimi dziećmi, psycholodzy, którzy doradzali nam, na co zwracać uwagę, jakie rzeczy są potrzebne, a jakie nie. Wskazywali nam np., które rzeczy są zbyt trudne lub skomplikowane dla tego typu widowni – opowiada Adam Biernacki, reżyser spektaklu. – Za scenariusz posłużyły nam podlaskie legendy ludowe, ale głównie korzystaliśmy ze spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera opowieści o trzech siostrach i chorej matce. Włączyliśmy tam jeszcze troszeczkę innych podlaskich legend, użyliśmy też piosenek ludowych lub zaaranżowanych na ludowo. Chcieliśmy zachować klimat ludowy i myślę, że to widać w scenografii i kostiumach. To, co dla nas było ważne i co było dla nas jednocześnie największym wyzwaniem, to to, że chcieliśmy odpowiedzieć na potrzeby naszego widza. Dbaliśmy więc o to, by nasza inscenizacja była w miarę spokojna, stonowana, by nie było tu nadmiaru bodźców, stąd takie, a nie inne decyzje dotyczące scenariusza, doboru słownictwa, scenografii i kostiumów. Chodziło nam o to, by wszystko to było klarowne, niespieszne, by za dużo bądź za mało światła czy też za głośna muzyka nie powodowały dyskomfortu. Chcieliśmy, by nasz spektakl był po trosze spektaklem muzycznym, po trosze balladą, trochę dziwnym snem – mówi reżyser.

Najlepiej grać czule

Najnowszy spektakl Dramatycznego z chęcią obejrzą też pewnie młodsze dzieci. Fabuła historii też jest bardzo prosta: matka wdowa choruje, dlatego każda z jej córek udaje się do cudownego źródła z wodą leczącą wszelkie choroby. Jest jednak pewna przeszkoda – źródła pilnuje stwór, który stawia warunek. Wodę dostanie dziewczyna, która zgodzi się wyjść za niego za mąż…

W przedstawieniu grają: Dorota Białkowska-Krukowska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz Jolanta Borowska.

– Praca nad tym spektaklem to było superdoświadczenie, m.in. ze względu na spotkanie z ludowością, fantastyczną muzyką, ale też i ze względu na pracę z psychologami – mówi Dorota Białkowska-Krukowska, odtwórczyni roli jednej z sióstr – Malinki: – Szukałam słowa, które odzwierciedlałoby, jak powinniśmy dla takiej szczególnej widowni grać. I znalazłam: czule. Do takich dzieci trzeba grać czule, czyli bardzo dużo włożyć w to emocji, ale być jednocześnie bardzo uważnym, by dotrzeć do ich serc.

Kolory jasne i czyste

O stronie wizualnej spektaklu opowiada scenografka Joanna Jaśko-Sroka.

– Scenografia do „Cicho.. sza…” została zainspirowana motywami ludowymi, zwłaszcza elementami wycinanki, i ona się tu powtarza, szczególnie w kostiumach. Chcieliśmy ją maksymalnie uprościć, sprowadzić do pewnego symbolu. Kierowaliśmy się tutaj zwłaszcza wskazaniami naszych psychologów, by kształty były uproszczone, kolory jasne i czyste, a jednocześnie, aby były różnorodne np., by siostry się odróżniały od siebie. Istotne jest to, by całość inscenizacji nie rozpraszała nadmiarem efektów – mówi scenografka.

Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń.

Przełamanie barier

Z zespołem podczas przygotowań do spektaklu współpracowała Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.

– Bardzo nam miło, że jako fundacja mogliśmy wesprzeć ten projekt i przyczynić się do stworzenia spektaklu. Cieszę się, że teatr zwrócił uwagę na tę szczególną grupę odbiorców. Wiem bardzo dobrze, ile problemów mają na co dzień osoby z niepełnosprawnościami i jak ważne w tym wszystkim jest przełamywanie barier – mówi Tomasz Juchimowicz, prezes fundacji.

Spektakl trwa około 35 minut

Przedstawienie przygotowane z myślą o dzieciach ze spektrum autyzmu zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z programu „Kultura Dostępna 2020” oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Partnerami projektu są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji oraz Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”.

*****

Teatr Dramatyczny, „Cicho… sza…”, reż. Adam Biernacki; premiera online: niedziela (27 grudnia), godz. 14, strona internetowa, Facebook i profil Teatru Dramatycznego na YouTubie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska: Pierwsi zaszczepieni przeciwko koronawirusowi już są
Następny artykułPiS przebudziło wielką grupę wyborców. „Beczka z prochem już stała. A rząd przyszedł z zapałką”