Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Wedle harmonogramu najprawdopodobniej jeszcze tylko do końca kwietnia gmach Węgierki będzie działał w starym rytmie – potem zaczną się wędrówki. Remont zaplanowano na lata 2021-2023 i w tym czasie aktorzy Węgierki i widzowie będą musieli odnaleźć się w innych przestrzeniach – spektakle będą grane w wynajmowanych salach w mieście.
Teraz zespołowi Dramatycznego, chcącemu grać jeszcze u siebie jak najdłużej, w paradę wszedł lockdown (wstępnie ma potrwać do 9 kwietnia). Ale choć aktorzy nie mogą się spotkać z widzami przy okazji innych spektakli, to pracują nad najnowszym.
Emocjonalna rzeź
To „Bóg mordu”, słynna, intensywna emocjonalnie sztuka autorstwa Yasminy Rezy, francuskiej aktorki i dramatopisarki, wystawiana na całym świecie. Jeśli rzadziej chodzącym do teatru widzom ten tytuł nic nie mówi, to może powie coś tytuł filmu Romana Polańskiego pt. „Rzeź”. To właśnie na podstawie sztuki Rezy znany reżyser zrealizował swoje dzieło.
Komediowy początkowo ton sztuki, opowiadającej o dwóch parach małżeńskich, które spotykają się ze sobą, by omówić sprawę bójki swoich dzieci – szybko zamienia się w… mniej komediowy. Napięcie między dwiema parami rośnie z każdą chwilą, konflikt potężnieje i nagle okazuje się, że zwyczajne z pozoru spotkanie wydobywa chowane dotąd głęboko emocje, frustracje i sposoby myślenia o świecie.
Spektakl w Dramatycznym reżyseruje ceniona reżyserka Katarzyna Deszcz, znana białostoczanom m.in. z reżyserii nietypowo poprowadzonej „Balladyny”, „Romea i Julii” czy – szkoda, że już niewznawianego – przewrotnego spektaklu „Pięć kilo cukru”.
W role dwóch małżeństw wcielą się: Arleta Godziszewska i Bernard Bania oraz Kamila Wróbel-Malec i Patryk Ołdziejewski.
Świętowanie online
Póki co teatr z widzami spotyka się na Facebooku, gdzie m.in. przedstawia swoich aktorów i dzieli się trailerami do spektakli. A w sobotę (27 marca) zaprasza na Międzynarodowy Dzień Teatru. To już drugi dzień z rzędu, gdy nie może zaprosić widzów do siebie na wędrówki po teatrze czy spektakle. Ale proponuje całodniowe spotkanie online.
– Rano najmłodszym dzieciom i ich rodzicom zaproponujemy piękny, familijny spektakl „Cicho… sza…” w reżyserii Adama Biernackiego. Od południa nasi aktorzy staną w szranki podczas trzech teatralnych pojedynków. Orężem będą teksty różnych autorów zderzone ze sobą, a miejscem starcia – nasza scena. Pojedynek na słowa, na gest, może na minę? Po południu będzie też okazja, aby zajrzeć za kulisy warsztatów teatralnych. Na zakończenie dnia, tradycyjnie jak co roku usłyszycie orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – zaprasza zespół teatru.
Harmonogram Międzynarodowego Dnia Teatru:
godz. 9 – „Cicho… sza…”, reż. Adam Biernacki godz. 12 – „Teatralny pojedynek” nr 1 godz. 14 – „Teatralny pojedynek” nr 2 godz. 16 – live z warsztatów teatralnych godz. 17 – „Teatralny pojedynek” nr 3 godz. 18 – Orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS