A A+ A++

Pracownicy ORLENU mieli możliwość wzięcia udziału w kursach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Odbyły się w Płocku, Warszawie i Gdańsku. Dlaczego znajomość pierwszej pomocy jest tak ważna?

W czwartek, 14 marca w Centrum Edukacji Grupa ORLEN odbyły się kursy, podczas których uczestnicy zdobywali wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, zgodną z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Uczyli się jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, w jaki sposób opiekować się nad chorym, który jest nieprzytomny, czy jak postępować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, np. przy zadławieniu, omdleniu, zawale mięśnia sercowego, drgawek, krwotoku, urazie kręgosłupa, oparzeniu czy porażeniu prądem.

Dlaczego wiedza na temat pierwszej pomocy jest tak istotna?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Jest bardzo istotna, ponieważ nagłe zachorowania, czy wypadki są nieodłącznym elementem naszego życia – mówi Danuta Lewandowska, instruktor pierwszej pomocy w Centrum Edukacji Grupa ORLEN. – Dobrze jest od czasu do czasu tę wiedzę sobie przypomnieć i wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji, kiedy ktoś ulega wypadkowi czy nagłemu zachorowaniu – podkreśla.

Jakich umiejętności nabyli uczestnicy podczas kursu?

– Przede wszystkim muszą pamiętać o tym, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo. Kolejny element, niesamowicie ważny, to ocena stanu poszkodowanego. Często jest tak, że ktoś leży na ulicy czy w miejscu, gdzie przebywamy i nie wiadomo, czy jest przytomny, czy nieprzytomny, czy oddycha, czy nie oddycha. Trzeba podejść i to sprawdzić. Dzisiaj to właśnie sobie przypomnieliśmy – wymienia Danuta Lewandowska.

Mówi się często o stosowaniu tak zwanej pozycji bezpiecznej. Na czym ona polega?

– Pozycję bezpieczną stosujemy w przypadku osób nieprzytomnych, oddychających. Ma ona przede wszystkim na celu drożność dróg oddechowych. A to jest bardzo ważne, bo jeżeli nie zachowamy drożności dróg oddechowych u osób nieprzytomnych, to może skończyć się tak, że przestanie oddychać. Język po prostu blokuje drogi oddechowe, dlatego ta pozycja jest niezmiernie ważna – wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Niektórzy nie reagują na osobę leżącą w miejscu publicznym sądząc, że na pewno jest to osoba pod wpływem alkoholu. Co powinno zrobić się  w takiej sytuacji?

– Nie ma to znaczenia czy osoba jest pod wpływem alkoholu, bo nawet wówczas może potrzebować pomocy. Przede wszystkim trzeba zainteresować się tym człowiekiem, podejść do niego. Jeżeli rzeczywiście będzie leżał w miejscu bezpiecznym, jeżeli jest to lato i tylko jest pod wpływem alkoholu, no to mamy sprawa wyjaśnioną. Natomiast jeżeli okaże się, że to jest osoba, której coś dolega, to powinniśmy działać dalej – tłumaczy instruktorka pierwszej pomocy.

Zdarza się, że wypadki drogowe napotykamy właśnie jadąc samochodem. Co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy, którą mamy w samochodzie?

– Przede wszystkim środki i materiały opatrunkowe, a także materiały, które nas zabezpieczają, czyli rękawiczki jednorazowe, ewentualnie maseczka do sztucznego oddychania. Poza tym gazy, bandaże różnego rodzaju, chusty trójkątne, plastry, agrafki, nożyczki. Przyda się też sprzęt do wybijania szyby, gdybyśmy próbowali kogoś wydostać z samochodu – mówi Danuta Lewandowska.

Jak podkreśla, w apteczce nie powinno być leków, bo te może podać wyłącznie lekarz lub ratownik medyczny.

Zapytaliśmy uczestników, jak oceniają kurs, w którym wzięli udział.

– Takie szkolenia na pewno wiążą się z tym, że mniej stresu będzie w sytuacji, kiedy będziemy potrzebowali wykorzystać nabyte umiejętności – zaznacza Krzysztof. – Takie sytuacje zdarzają się i mogą się zdarzyć. Wiadomo, że nie ma większej wartości, niż życie i zdrowie drugiej osoby, w rodzinie, dziecka. Osobiście miałem z tym styczność, więc bardzo się cieszę, że jestem tutaj, że sobie tę wiedzę odświeżam, bo to nie jest moje pierwsze szkolenie. Świetnie, że takie kursy mają miejsce i że możemy w nich brać udział – dodaje Kamil.

Patrycja zaznacza natomiast, że najcenniejsza jest praktyczność tego kursy, to, że np. mogą zasymulować pewne sytuacje i przetestować jak działa defibrylator, jakie daje wskazówki, komendy głosowe.

– Na pewno jest to bardzo cenne doświadczenie – podkreśla.

Wszystkim uczestnikom kursu życzymy, żeby nabyte właśnie umiejętności przydawały się im jak najrzadziej, ale też, jeśli już zdarzy się taka sytuacja kryzysowa, aby wiedzieli jak tę wiedzę wykorzystać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPromocja na biurko Ultradesk Level V2 (białe) z elektryczną regulacją – za rekordowe 599 zł (rabat 250 zł)
Następny artykułPatrz w górę! Wkrótce na niebie rozbłyśnie „nowa” gwiazda