A A+ A++

Polacy coraz rzadziej leczą zęby na NFZ

Lista świadczeń przysługujących w leczeniu stomatologicznym na NFZ jest spora, obejmuje około 200 pozycji. Regulowana jest rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Jednak Polacy coraz rzadziej leczą się u dentysty na NFZ. Z kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o odległe terminy i trudności w dostaniu się do gabinetu. Czas oczekiwania w kolejce liczony jest nawet w miesiącach. Pacjenci wskazują też na gorsze wyposażanie gabinetów (w porównaniu do prywatnych), ograniczenie liczby zabiegów (lub ich brak) finansowanych w ramach ubezpieczenia i zmniejszającą się liczbę gabinetów.

Coraz więcej osób szuka zatem pomocy w gabinetach prywatnych. Jak wynika z ubiegłorocznego sondażu UCE RESEARCH, 38,4 proc. ankietowanych osób korzystało z leczenia stomatologicznego wyłącznie w prywatnych gabinetach, 23 proc. Polaków korzystało zarówno z placówek prywatnych, jak i publicznych, a jedynie 18 proc. badanych stawiało wyłączenie na świadczenia finansowane przez NFZ.

Leczenie u dentysty w ramach NFZ – o czym trzeba pamiętać?

Bezpłatna, czyli finansowana przez NFZ, opieka dentystyczna przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wcześniej sprawdzić, czy placówka na podpisaną umową z Funduszem.

Do stomatologa nie jest wymagane skierowanie.

Choć w sumie lista świadczeń gwarantowanych obejmuje około 200 pozycji, to warto pamiętać, że:

  • w niektórych przypadkach świadczenia nie są dostępne dla dorosłych, obejmują tylko dzieci i młodzież lub kobiety w ciąży,
  • niektóre zabiegi składające się z kilku elementów są objęte tylko częściową refundacją, może ona nie obejmować np. znieczulenia,
  • w takich przypadkach nie ma możliwości dopłaty za część z własnej kieszeni, trzeba zapłacić za całość,
  • wiele świadczeń może być wykonanych tylko raz w określonym przedziale czasu.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii powołana
Następny artykułJastrzębski Węgiel o krok od finału Ligi Mistrzów [ZDJĘCIA]