Sejm przyjął dziś dwie ustawy dotyczące cen prądu. Jedna znosi tzw. obligo giełdowe dla producentów energii, druga zakłada, że stawki w 2023 r. nie będą mogły przekroczyć tegorocznych do konkretnego poziomu zużycia w gospodarstwie domowym.
Obligo giełdowego to obowiązek sprzedaży energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii i dotyczy przede wszystkim wytwórców prądu z węgla i gazu. Dostawcy prądu nie będą musieli kupować energii na giełdzie, możliwe będą bezpośrednie umowy. Może to doprowadzić do spadków cen nawet o 2/3.
W 2023 r. zablokowany zostanie wzrost cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:
do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
do 2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.
Po przekroczeniu limitu zużycia odbiorcy zapłacą za każdą kolejną kWh według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Ustawa zakłada też, że jeśli między 1 października 2022 a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 — 31 grudnia 2022, to w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.
W ustawie przewidziano też dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych, które wykorzystują prąd do ogrzewania. Jego wysokość wynosi 1 tys. zł, jeśli zużycie w 2022 r. wyniesie do 5 MWh lub 15 tys. zł, jeśli zużycie będzie wyższe. Wnioski na wypłatę pieniędzy będzie można składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.
Zgodnie z zapisami ustawy urzędy administracji rządowej i samorządowej będą musiały ograniczyć zużycie prądu o 10 proc.
opr. (pb)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS