Wieś Zagacie będzie się teraz nazywała Zahacie, a Hubaś stanie się Hubasem. Z nowym rokiem wiele miejscowości zmieni swoje nazwy.
Na liście jest ich aż 228 miejscowości oraz tzw. obiektów fizjograficznych. Pod tym hasłem kryją się np. niziny, zbiorniki wodne czy kompleksy leśne. Bo każdy z nich ma swoją urzędową nazwę. Zupełnie tak samo jak miejscowości.
Jest już gotowy projekt rozporządzenia, które dla wielu miejscowości ustala i dla wielu zmienia nazwy. Od 1 stycznia wieś Zagacie w województwie lubelskim będzie się nazywała Zahacie. Bzionków, część wsi Rzędowice w województwie opolskim, będzie teraz nosiła nazwę Bzionków, osada. Kolnica w podlaskim stanie się Kolnicą Nową.
Rządowy dokument zawiera: 7 nazw miejscowości, 10 nazw obiektów fizjograficznych, 228 zmian nazw lub rodzajów miejscowości, zniesienie 475 nazw miejscowości w 225 gminach, 146 powiatach w 16 województwach.
Szczegółowy wykaz znajduje się w tym miejscu.
Dlaczego rząd to robi?
Wynika ona z oczekiwań lokalnych społeczności, a formalnie o zmiany wnioskują samorządy.
I jeszcze jedno. Czy jeżeli ktoś 1 stycznia 2023 r. stanie się mieszkańcem nowej miejscowości, to będzie musiał zapłacić za wymianę dokumentów? Nie, bo zasadą prawa jest to, że zmiana wynikająca z działalności organów administracyjnych nie może obarczać obywatela kosztami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS