A A+ A++

Badania profilaktyczne – Polacy nie chcą z nich korzystać

Były już minister zdrowia Adam Niedzielski chwalił się, że resort uruchomił bardzo dużo programów profilaktycznych, ale zainteresowanie Polaków jest cały czas niesatysfakcjonujące.

Wprowadzono w lipcu 2021 r. – będący m.in. reakcją na pandemię, ograniczony wtedy dostęp do lekarzy i pogorszenie kondycji zdrowotnej Polaków – program Profilaktyka 40 Plus jest tego najlepszym dowodem. Skierowany do niemal 20 mln osób, spotkał się z czynnym udziałem – to dane z lipca – zaledwie 2,7 mln osób. Ta liczba obejmuje również osoby, które wypełniły ankietę, ale jeszcze nie zgłosiły się na badania.

Udział zaledwie 10 proc. uprawnionych skłonił MZ do przedłużenia czasu działania programu do końca czerwca 2024 r.

Jednak bezpłatnych badań, z których mogą skorzystać określone grupy pacjentów jest sporo. Przypominamy najważniejsze z nich.

Profilaktyka 40 plus – jakie badania

Program skierowany jest do Polaków, którzy:

  • skończyli 40 lat,
  • nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS lub skorzystali z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu,
  • uzupełnili ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), przez infolinię 989, w przychodni POZ uczestniczącej w programie lub w aplikacji mojeIKP.

Badania diagnostyczne dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Zakres badań zależy od odpowiedzi, jakie zostaną udzielone w ankiecie.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet:

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRusza Dolnośląski Festiwal Nauki w Legnicy
Następny artykułLXV Sesja Rady Miasta Zamość